Wpis z mikrobloga

#pytanie #geodezja #budownictwo #prawo

Mirki, takie pytanie rozglądam się za kupnem działki/domu. Natrafiłem na ogłoszenie zakupu starego domu na wsi z jakimś małym budynkiem gospodarczym i dużą działką (4000m2). Wyczytałem gdzieś w internecie, że jest problem z zakupem działek powyżej 3000m2. Jedndak nie wiem dokładnie czy mnie to ograniczenie dotyczy. Mianowicie ograniczenie z tego co czytam dotyczy działek rolnych, a ta działka ma zabudowanie czyli jest budowlana? Może mi ktoś biegły w temacie rozjaśnić jak mam interpretować to prawo?
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SztucznyKaktus: z tego co wiem ciocia ma działkę mieszana czyli 800m² budowlana i 1500m² rolna z tego co pamiętamy ciebie pewnie będzie podobnie i trzeba po prostu poczytać trochę o prawie ;)
@SztucznyKaktus: Problem moze byc po stronie sprzedającego. Musi on w pierwszej kolejnosci probowac sprzedac rolnikowi swoja ziemie. To czy jest ziemia budowlana jest do znalezienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Z tego co slyszalem to ograniczenia w sprzedazy idzie obejsc a wystarczy udowodnic ze zaden rolnik nie chce kupic danej dzialki. Wystarczyc mialoby do tego zamieszczenie ogloszenia na jakims portalu ogolnopolskim i proba bezskutecznej sprzedazy. Wtedy mozna dostac pozwolenie na
@SztucznyKaktus: w dziale I księgi wieczystej jest oznaczony sposób korzystania z gruntu. A jeszcze lepiej będzie sprawdzić w ewidencji gruntów w starostwie powiatowym. Tylko, że Ty jako chcący kupić działkę nie otrzymasz wypisu, musi pójść właściciel ( albo dać Ci pełnomocnictwo).
@SztucznyKaktus: Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego rzecze tak:
Nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków.

Dalej mówi, że przepisy, m.in. ten powyższy, nie dotyczą nabycia nieruchomości przez:
1) osobę bliską zbywcy,
2) w wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego.

Punktów jest więcej, ale