Wpis z mikrobloga

są to transformatory projektowane aby działały przy częstotliwościach kilkudziesięciu, kilkuset Hz, z falą prostokątną


@kk87ko0: i takich raczej się nie produkuje do zastosowań ogólnych, nie kupisz tego tak, jak toroida, na 200VA, 230/12V. Tylko jako podzespół do konkretnego urządzenia, czyli zwykle znaczy to, że nie kupisz inaczej, jak wraz z urządzeniem na szrocie.
Tylko jako podzespół do konkretnego urządzenia


@Jarek_P: Tego też nie widzę żeby dało się kupić. Na zamówienie to są, ale to pewnie majątek będzie kosztować.

jak wraz z urządzeniem na szrocie


A gdzie takie szroty są? Bo szukałem na allegro w uszkodzonych, ale to tam nie ma.

A może jesteś w stanie jakieś materiały polecić jak coś takiego zrobić samemu? Bo widzę, że lice i jakieś rdzenie to może udałoby się
@kk87ko0: nie no właśnie o to mi chodzi, że normalnie takiego czegoś raczej w żaden żywy sposób nie kupisz, zostaje albo przez serwis producenta (płacąc pewnie drugie tyle, coo urządzenie jest warte) albo polować gdzieś na złoma tego urządzenia.
no niestety, ale ta książka jest o przetwornicach, a nie o projektowaniu transformatorów...


@kk87ko0: to się projektuje razem. Jak inaczej to sobie wyobrażasz? Przy tych mocach to pewnie tylko full bridge wchodzi w grę.
to się projektuje razem


@zetisdead: i tak i nie. Nie potrzeba całego wykładu w książce o przetwornicy, aby zaprojektować transformator o konkretnych parametrach. Zazwyczaj w książce o przetwornicach, jest już jakby gotowy transformator.
Książka która podałem wyżej właśnie nie skupia się na topologiach przetwornic, a na samych magnetykach, no ale jest dosyć kiepska.

full bridge


Tak, czyli transformator po prostu chciałbym bez odczepów.
@kk87ko0: Bo to bez sensu. Powyżej 2kW stosuje się zasilanie trójfazowe. Sam widziałem (nawet grzebałem w) zasilacz 48V i 200A (10,2kW). Składał się wewnętrznie z dwóch zasilaczy połączonych równolegle. Każdy z dwóch zasilaczy składał się z 3 torów mocy, począwszy na apfc a skończywszy na kontroli napięcia/prądu. Jak się okazuje było tam sześć transformatorów, na żaden nie przypadało więcej niż 1.6kW.
Ponadgabarytowe, że tak powiem, rdzenie są drogie i trudne do
@zetisdead: No to już może się przydać:)

@Analityk:

Powyżej 2kW stosuje się zasilanie trójfazowe.


Ale do czego to jest komentarz? Nigdzie nie napisałem jakie chce zastosować zasilania. A zasilacze ~2-3kW jednofazowe jak najbardziej istnieją.

było tam sześć transformatorów, na żaden nie przypadało więcej niż 1.6kW.


jak mówimy o większych mocach, to sam widziałem (nawet grzebałem) w zasilaczu którym pojedyncze trafo było na 11kW.

o tak dużych mocach trzeba byłoby używać
@kk87ko0: Napisałem też o zasilaczach/konwerterach do agregatów plazmowych o mocy kilkudziesięciu kW, tam trafa są faktycznie na kilkanaście kW. Tylko, że ogólnie chodzi o coś innego niż w zasilaczach.
Po drugie nadal pozostaje problem indukcyjności rozproszonej oraz zjawisk z tym związanych. To nie poprawia stabilności i osiągów zasilaczy. Pewnie dochodzi jeszcze problem pojemności uzwojeń, igbt nie rozwiązują wszystkich problemów. W Formule E mają przetworniki o mocach 180kW więc da się to
do agregatów plazmowych


@Analityk: Czy przez to rozumiesz urządzenia dla spawalnictwa? Jeśli tak to faktycznie tam ważny jest wysoki prąd, a niskie napięcie. Ale zasilacz o którym myślę, nie miał aż tak dużego prądu zaledwie kilkadziesiąt amperów, ale za to setki woltów.

igbt nie rozwiązują wszystkich problemów


Wcale nie mówię, że to jest lekarstwo na wszystko. Po prostu widziałem zasilacze dużej mocy zarówno na mosfetach, jak i IGBTach.

o nie poprawia
@kk87ko0: Mało jest standardowych projektów zasilaczy o mocach kilku-kilkunastu kW. Jak wg ciebie brzmi "standardowy transformator wysokiej częstotliwości o mocy 5kW". Przekładnia? Topologia? Zakresy napięć wejściowych i wyjściowych? Częstotliwość pracy? Jakaś firma zrobi taki projekt i on nigdy się nie sprzeda. Dlatego tylko na zamówienie.
Da się, nie mówię, że nie ale to nie jest opłacalne.
Agregaty plazmowe działają na napięciu 100-150V przy prądzie 10-200A. Przy 200A i napięciu 150V masz