Wpis z mikrobloga

BUMP pytania z dziś @piesalenieogar bo jakoś umknęło widzę , chyba że nikt nie zna wytłumaczenia

Mirki o co chodzi z blokami #bitcoin zawierającymi tylko jedną transakcję takimi jak ten: https://www.blockchain.com/btc/block-height/542346
Widzę że jest tego więcej: https://coin.dance/blocks#blockDetails
Zdarzają się też 3 albo 4 transakcję na blok.
Nie jest to chyba kwestia małego ruchu w danym momencie, bo obok nich są normalne bloki z 1, 2 czy 3 tysiącami transakcji.
Pobieżny przegląd mówi, że takie bloki prawie zawsze pochodzą od AntPool, ale zdarzają się też od innych kopalni.
Ktoś coś?

#bitcoin
  • 51
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dla_zabawy: tak oszukuje system ale to system mu na to pozwala, więc niby nie oszustwo. To też pokazuje błąd tych, którzy argumentują, że można podnosić wielkość bloku przecież górnicy nie będą działać na szkodą sieci (użytkowników) bo tu chodzi o kasę. Właśnie dlatego, że chodzi o kasę to mogą i będą jak im na to pozwolić. Konflikt interesów.
  • Odpowiedz
@dla_zabawy: To jest trochę skomplikowane. Kiedy dany blok zostanie wykopany to mija trochę czasu zanim potwierdzi się które transakcje zostały w nim zawarte i zostają usunięte z mempoola, ale koparki przez tą chwilę nie stoją bezczynnie, tylko momentalnie zaczynają kopać. Nieraz trafi się tak że w tej krótkiej chwili zdążą wykopać blok, ale w nim nei ma żadnych transakcji (poza kilkoma nowymi które do tej pory zdążyły się pojawić). Tak
  • Odpowiedz
@dla_zabawy: Nie zrozumiałeś. Tam jest dokładnie to samo wytłumaczone co ja opisałem. Dla kasy, bo nie opłaca się żeby koparki stały i nie pracowały przez tą chwilę. Po prostu lepiej żeby wykopały pusty blok niż żaden.
  • Odpowiedz
@dla_zabawy: Po prostu pomiędzy wykopaniem jednego bloku a zapełnieniem transakcjami kolejnego do wykopania mija chwila czasu. Koparki kopią od razu. To tylko prawdopodobieństwo określa że raz na 10 minut wykopuje się blok, to jest średnia. Raz dłużej, innym razem krócej. No i nieraz uda się trafić blok bardzo szybko, zanim kolejny był już zapełniony transakcjami.
  • Odpowiedz
@pawlo74: Ale w jakim sensie? Bo obecnie to po prostu sprawdza ile bloków wpadło przez ostatnie 11 dni, dzieli ten czas przez ilość bloków, jak jest poniżej 10 minut to zwiększa trudność, jak powyżej to zmniejsza. Ja tam bym był za zmniejszeniem tego np do 7 dni. Zawsze to szybciej reaguje na różnego rodzaju problemy.
  • Odpowiedz
Nie zrozumiałeś. Tam jest dokładnie to samo wytłumaczone co ja opisałem.

Nieraz trafi się tak że w tej krótkiej chwili zdążą wykopać blok, ale w nim nei ma żadnych transakcji (poza kilkoma nowymi które do tej pory zdążyły się pojawić)


@cyberpunkbtc: To ty nie zrozumiałeś albo mówimy o innych rzeczach w tym przypadku jest to działanie celowe mimo pełnego mempoola

This validationless mining (or SPV mining) phenomenon can be seen on the Kaiko blockchain page, with empty blocks being mined just after a normal block, when the mempool is far
  • Odpowiedz
Ja tam bym był za zmniejszeniem tego np do 7 dni. Zawsze to szybciej reaguje na różnego rodzaju problemy.


@cyberpunkbtc: nie chciałbym tego gdybym był małym górnikiem. Te 11 dni to czas kiedy kopałem więcej. Miałem to zagwarantowane przez ten czas. Gdybyś to skrócił zabrał byś małym kasę.
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: I będziesz się kłócił jak zawsze, trochę pokory tu masz po polsku

Okazuje się, że chińska kopalnia F2Pool stosuję metodę oszustwa zwaną "SPV mining" polegającą na omijaniu weryfikacji bloków w celu szybszej propagacji w sieci. W ten sposób oszukująca kopalnia może zarobić nawet 1% więcej niż uczciwe kopalnie.

Nawet nie zaglądasz to mempoola z założenia robisz blok z 1tx
  • Odpowiedz