Wpis z mikrobloga

#film #przemyslenia #dredd #recenzja
Obejrzalem wlasnie film dredd z 2012r. Naprawde ciekawa produkcja, przenosi ona nas x lat w przyszlosc do wielkiego miasta w polnocno-wschodnich Stanach Zjednoczonych (nawet nie wiemy czy jeszcze istnieja)
Wizja nie tak daleko sci-fi, ale wedlug mnie bardzo postapokaliptyczna.
Ludzkosc zbudowala wielkie megalopolis a fabula rozgrywa sie w miescie 1. Niewiadome sa nam losy reszty swiata, wiadomo ze megalopolis zamieszkuje 800mln ludzi, wiekszosc w kilkuset pietrawych nowoczesnych i przygotowanych na wojne zelazno-betonowych blokach.
Poczatek opowiada nam ze w tym napromieniowanym swiecie, tylko mury miasta bronia ludzi przed zaglada a przed upadkiem cywilizacji broni rada sedziow. Od poczatku poznajemy w akcji dredd-a. Co prawda zmieniono aktora od wydania z 95r. ale i film jest mniej kiczowy. Wielu zarzuca filmowi mniejsze oddanie oryginalowi, wedlug mnie rezyser poszedl najbardziej realistyczna droga. Nie ma tu kolorowych neonow, wizji zatloczonej przestrzeni powietrznej. Sa tu natomiast ogromne autostrady i wielkie drony(choc pokazane tylko na poczatku)
Osoba na ktorej skupia sie film to anderson rekrutka-telepatka i ma-mo ex-burdelmama>gangsterka. Tematem pobocznym okazuje sie nowy narkotyk, ktory spowalnia postrzeganie swiata 100 razy.

Dredd zostaje przydzielony do nowej rekrutki, ktora wypada slabo w testach, ale ze wzgledu na jej unikalna zdolnosc i przeszlosc ma przejsc test praktyczny pod okiem hardego sedziego. Dowiadujemy sie o wielu problemach nowego swiata jak rosnaca przestepczosc, ktora powoli wygrywa ze sprawiedliwoscia. Rekrutka wybiera misje na ktora sie uda i krotko po dotarciu na miejsce dociera do niej, ze wybrala prawdopodobnie najniebezpieczniejsza misje w swoim zyciu. Niedlugo po nalocie na kanciape narkomanow-gangsterow, wrogiem dwojki sedziow staje sie cale caly kilkuset-pietrowy blok. Na dodatek zniewolony informatyk( wlasciwie to robo-programista) zamyka caly budynek uniemozliwiajac komunikacje z zewnatrz komukolwiek znajdujacemu sie w srodku. Ma-mo ktora wlada calym budynkiem i nasyla kazdego uzbrojonego zbira na sedziow i jedynego ocalalego(zakladnika) z nalotu.

Sytuacja bardzo szybko sie komplikuje i dochodzi do masowych rzezi. Na dodatek w tym wielkim izolowanym miescie potega pieniadza i wladzy korumpuje nawet sedziow, ktorzy sa ostatnim bastionem przed upadkiem obyczajow.

To co wyraznie daje o sobie znac w filmie to wykorzystanie znajomych technologi i nieznaczna dawka CGI. Wydaje mi sie ze zarowno pokazane narkotyki, wyposazenie i zabudowa nie sa nieosiagalne dla obecnej technologi. Dlatego tez aspekt sci-fi nie jest tak bardzo fiction. Calosc robi wrazenie a ostateczny osad jest widowiskowy. Na filmwebie srednia ocena to 6/10 wedlug mnie film zasluguje na 8/10.
Nie doswiadczymy w nim milosci, romansow czy dramatow. Thriller z niego zaden a jezeli bylby horrorem to tylko dla 10 latkow. Zobaczymy za to duzo wnetrznosci, krwi, akcji i strzelanin. Kilka pojedynkow wrecz i celnych tekstow. Szkoda ze takich filmow jest bardzo malo, ale miedzy innymi dlatego wg. mnie zasluguje na taka ocene.
  • Odpowiedz