Wpis z mikrobloga

Siema mirki. Ostatnio podłączyli mi normalny internet (300mb). Mieszkam w domku jednorodzinnym 2 piętrowym. Gniazdko ze światłowodem mam na parterze. W jaki najlepszy sposób rozprowadzić wifi po całym domu żeby na każdej kondygnacji nie było dużych spadków prędkości i zasięgu? Myślałem o taki routerze: https://www.tp-link.com/pl/products/details/cat-9_Archer-C3150.html ale nie wiem czy on da rade 2 pietra w górę. Czy może lepiej bawić się z access pointami?
#sieci #wifi #siecikomputerowe #kiciochpyta
  • 21
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@stg44 kabel moge pociągnąć. Lepiej zrobić to tak że na parterze jeden router drugi na drugim piętrze? Czy po jednym na każde piętro?
  • Odpowiedz
@Blichar: nie da rady jednym routerem objąć zasięgiem całego domu przy takim łączu, 5ghz ma bardzo duze spadki predkosci przez przeszkody,

najlepiej to router centralnie i kablami do AP
  • Odpowiedz
@Drail: Fajnie by było jakby było ac. Budżet że tak powiem jest płynny, fajnie jak się zmieszcze w 400pln ale równie dobrze mogę wydać z 1,5k. Mogę ciągnąć kable.
  • Odpowiedz
@Blichar: Może pomyśl nad sprzętem z Ubiquiti. Sam w domu teraz jestem na etapie zmiany urzadzeń na UBNT. Kupiłem już Edgerouter, jutro jak się uda to kupuje 3 UAP AC Lite. Po zabawie routerem doszedłem do wniosku że będzie to naprawdę szybkie rozwiązanie.
  • Odpowiedz
@Drail: Ciekawe, nie słyszałem wcześniej o tej firmie. I wtedy będziesz łączył te UAP AC Lite kablem do Edgerouter i każdy będzie nadawał tak jakby tą samą sieć czy każdy oddzielną?
  • Odpowiedz
@Drail: o ER-X wyczytałem coś takiego "Porty
5x 10/100/1000Mbps RJ45 (POE IN na pierwszym porcie, POE OUT na ostatnim porcie)". Rozumiem że wtedy można przez PoE tylko jeden podłączyć. Na cały dom raczej nie staczy jedna antena. Czy wtedy może resztę przez adapter i do zasilania. Albo po prostu wziąć ER-PoE. I pytanie gdzie kupowałeś ten sprzęt?
  • Odpowiedz
@Blichar: Ja kupowałem na Xkomie, ER-X masz tak, że w pierwszy port wpinasz adapter poe, do adaptera wan. Na 4 porcie podpinasz AP czyli w tym wypadku Uap'a który jest automatycznie zasilany. Co do ER-PoE, on też jest spoko, chyba że masz tak jak ja, czyli w kazdym miejscu gdzie jest AP masz switch i jeszcze do paru urządzeń jest pchany sygnał. Wtedy PoE ci niepotrzebne i tak.
  • Odpowiedz