Wpis z mikrobloga

W związku z dzisiejszym, dość niespodziewanym strajku załóg linii Ryanair (który dotknął i mnie) szybki tutorial jak dochodzić swoich praw co do odszkodowania i zwrotu poniesionych kosztów.

1. Wchodzimy na stronę https://eu261compensationclaims.ryanair.com/index.php?l=pl_PL
2. "Typ wniosku:" wybieramy EU261 odszkodowanie i wydatki (albo tylko odszkodowanie, jeśli nie mieliśmy wydatków związanych z opóźnieniem bądź odwołaniem lotu)
3. Wypełniamy krok po kroku formularz
4. W razie potrzeby załączamy rachunki i faktury potwierdzające poniesione koszty (np. za rezerwację hotelu, która przepadnie, wynajęty samochód, bilet na pociąg czy autobus itp.)
5. Czekamy cierpliwie na decyzję przewoźnika (do 30 dni)
6. Jeśli będzie negatywna - piszemy skargę do urzędu nadzorującego lotnictwo cywilne w kraju odlotu bądź przylotu (są formularze na stronach internetowych tychże)
7. NIE korzystamy z usług pośredników, którzy nie zrobią nic więcej niż napisane w punktach 1-5 (często nie chce im się nawet skargi na przewoźnika pisać, nie mówiąc już o skardze z powództwa cywilnego w sądzie).
8. Nie brakuje żadnego punktu.

#ryanair #podroze #lotnictwo #podrozujzwykopem #eu261
  • 8
@epll do Polski z Kolonii. Przesłali nam tylko 419 PLN za rachunki, które zebraliśmy przez 3 dni i nic za odwołany lot. 250e razy dwa powinno być. Napisali, że wina lotniska w powodzie odmowy. Zaproponowali lot 3 dni później, skorzystaliśmy
@epll tak robię, dzięki. Odpowiedź, że wina lotniska to takie na #!$%@? chyba. Bo na dworcu kolejowym od razu nas pytali czy Ryan, tam kilka dni z rzędu były te problemy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@parachutes: ja mam skuteczność 100%. Jak do tej pory ani Lot, ani Ryanair mi nie odmówili. Czekam na decyzję, w sprawie dzisiejszego lotu, ale podejrzewam, że pójdzie gładko, bo sami oficjalnie się przyznają, że to z powodu strajku ich pracowników (co jest ważne, bo np. strajk kontrolerów ruchu lotniczego wyklucza uzyskanie odszkodowania).

Poza tym firmy specjalizujące się w uzyskiwaniu odszkodowań nie robią nic więcej, poza wypełnieniem tego formularza w imieniu swojego
@Vincenzo: Mirku sory za odkop, ale czy jak dali mi zwrot kosztów w rynair i lufthansie (czym zamrozili mi 3 tysiące łącznie), ale za hotel np nie oddali w bookingu.
To czy mogę się starać z dziewczyną o odszkodowanie lotu mimo zwróconej kasy?

Serio chce ich wydoić do zera.

Ryanair odwołał mi lot 24h i zaproponowali 1000km dalej i (pan sobie dojedzie autobusem).

A lufthansa odwołała mi jakieś 14h przed (3h