Wpis z mikrobloga

Wrak okrętu podwodnego K-141 Kursk, Rosja 2000 rok

"„Kursk” zatonął podczas wielkich letnich manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa, w których uczestniczyło około 30 jednostek. Jego rola miała polegać na odpaleniu dwóch torped ćwiczebnych – w tym prawdopodobnie torpedy 298A PV kalibru 650 mm, która do zasilania napędu wykorzystuje stężony nadtlenek wodoru tzw. HTP i naftę. Prawdopodobnie to wyciek nadtlenku wodoru spowodował 12 sierpnia 2000 o 11:28 czasu moskiewskiego (7:28 czasu uniwersalnego) eksplozję o sile 100 kilogramów trotylu, która wywołała wstrząs o sile 1,5 stopnia Richtera.

Wodoszczelne grodzie rozdzielające przedział torpedowy od reszty okrętu były wtedy otwarte, przez co wybuch rozprzestrzenił się na dwa pierwsze z dziewięciu przedziałów okrętu zabijając siedmiu i raniąc, bądź ogłuszając 36 marynarzy.

Rozszerzający się pożar spowodował zapłon i wybuch pozostałych torped. Druga eksplozja zarejestrowana o 11:30 miała siłę 3,5 stopnia w skali Richtera i wyrwała w kadłubie dziurę o średnicy dwóch metrów. Fala uderzeniowa tego wybuchu zniszczyła wszystko na swojej drodze i zatrzymała się dopiero na przedziale reaktorów atomowych. Okręt przechylił się do przodu i opadł na dno osiadając na głębokości 108 metrów na pozycji 69°37′00″N i 37°34′25″E.

Gdy okręt opadał na dno, powinna uwolnić się automatyczna boja sygnalizacyjna pozwalająca określić jego położenie i ułatwiająca dotarcie ratownikom do włazu awaryjnego. Prawdopodobnie została ona jednak zdezaktywowana, ponieważ obawiano się, że podczas gwałtownych manewrów mogłaby się sama uwolnić zdradzając pozycję okrętu uczestniczącym w manewrach wraz z „Kurskiem” jednostkom.

23 marynarzy pracujących w przedziałach od szóstego do dziewiątego ocalało i zgromadziło się w dziewiątym przedziale czekając na pomoc. Ponieważ reaktory atomowe samoczynnie się wyłączyły, a akumulatorowe zasilanie awaryjne wkrótce się wyczerpało, ludzie pozostawali w całkowitych ciemnościach i z coraz mniejszą ilością tlenu. Być może mieli szansę wydostać się na powierzchnię przez właz ewakuacyjny, jednak było to bardzo ryzykowne.

Nie wiadomo, jak długo żyli uwięzieni ludzie – według niektórych teorii zginęli bardzo szybko, według innych przetrwali kilka dni. Mogłyby o tym świadczyć odnalezione przy nich po wydobyciu wraku chemiczne zestawy służące do oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla i wzbogacania go w tlen. Prawdopodobnie pożar wywołany zamoczeniem takiego zestawu stał się ostateczną przyczyną śmierci ocalałych z wybuchu marynarzy. "

Źródło
Wiki

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #rosja #myrmekochoria
myrmekochoria - Wrak okrętu podwodnego K-141 Kursk, Rosja 2000 rok

"„Kursk” zatoną...

źródło: comment_lAUWBLCeG70Tm1UBFOkwdV1Vz7ddXJLP.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@myrmekochoria: czy w teorii jest możliwe, aby członek załogi bez żadnego sprzętu wynurzyłby się z głębokości 108m? Sam nie dam rady przepłynąć basenu pod wodą, ale domyślam się, że dla sprawnego pływaka zrobienie 4 nie byłoby czymś niemożliwym.
  • Odpowiedz
@stranger13:

Francuski filmowiec Jean-Michel Carré w swoim filmie dokumentalnym Koursk: un sous-marin en eaux troubles[1] zasugerował, że „Kursk” zatonął w wyniku kolizji z amerykańskim okrętem podwodnym USS Toledo (SSN-769) oraz trafienia torpedą Mark 48, wystrzeloną z amerykańskiego okrętu podwodnego USS Memphis (SSN-691). Niedługo po zatonięciu Kurska Amerykanie zredukowali zadłużenie Rosji względem USA.

https://pl.wikipedia.org/wiki/K-141_Kursk#Przyczyny_zatonięcia
  • Odpowiedz
  • 20
@Gixaar tylko taki Pan co schodzi na 100m trenuje pod to, druga rzecz że ma asekuracje i korzysta ze sprzętu co go wynurza w postaci balonów
  • Odpowiedz
@currywurst: tak było. Ruscy nie chcieli przyjąć pomocy bo bali się że wszystko się wyda. Dopiero po kilku dniach przyjęli pomoc. W przedziałach znaleziono listy marynarzy do bliskich co świadczy o tym ze udusili się.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@funkmess: czyli aby otworzyć właz marynarze musieli by podnieść ciśnienie wewnątrz do ciśnienia panującego na głębokości gdzie się znajdowali? Czy taka zmiana pozostałaby obojętna dla zdrowia/życia osób znajdujących się w środku?
  • Odpowiedz