Wpis z mikrobloga

TEN ŚWIAT JEST NASZ - ARCHIWUM. Część 10/60.

(Marzec 2016) Wizyta na luksusowym osiedlu w Chinach. Przyznam szczerze, że dosyć zaskakująca. To, co kryło się pod słowem luksus wyglądało inaczej, niż prawdopodobnie wyobraża sobie większość osób w świecie zachodu. Podejrzewam, że prawie każdy spodziewałby się na takim osiedlu głównie domów z basenami, idealnie przystrzyżonych trawników, czy perfekcyjnie zaprojektowanych ogrodów. Sam nie pamiętam, co myślałem, kiedy jechaliśmy limuzyną w stronę osiedla, jednak bez wątpienia - nie tego się spodziewałem. Owszem - od razu było widać, że jesteśmy w bogatej części miasta. Domy były duże i ładne, a okolica w miarę zadbana - był to zdecydowanie inny widok, niż szare blokowiska, które opisałem w jednej z poprzednich części. Ale... nie było to idealnie dopieszczone. W ogrodach - trochę chaotycznie, w oknach - dziwnie pusto, a w okolicy - nad wyraz spokojnie. Będąc szczerym - nie pamiętam, czy udało mi się spotkać jakiegokolwiek sąsiada. Zagadka wyjaśniła się bardzo szybko - podobno nawet połowa tych domów stała pusta! Zostały wykupione przez bogatych Chińczyków wyłącznie w celach inwestycyjnych. Był to więc kolejny mechanizm funkcjonujący w chińskiej gospodarce, który miałem okazję zobaczyć gołym okiem. Inwestowanie na rynku nieruchomości jest w Chinach bardzo popularne - to dlatego, że naprawdę ciężko pomnożyć tam swój majątek okładając pieniądze na lokatach, czy inwestując w obce waluty (bardzo niskie zyski, lub nawet brak zysków). Wielu Chińczyków nie ufa również giełdzie - 10 lat temu miało miejsce załamanie w którym mnóstwo osób straciło oszczędności. To dlatego wszyscy interesują się nieruchomościami. Eksperci od lat wróżą, że bańka lada chwila pęknie. Kiedy? Nie mam pojęcia, jednak widok w połowie pustego osiedla daje do zrozumienia, że rzeczywiście coś jest na rzeczy.

#chiny #podroze

Przy okazji zachęcam do obserwowania tagu #pokonactv („pokonać TV”) - pod koniec października wyruszamy na pierwsze zdjęcia do Afryki.
wojciechsiryk - TEN ŚWIAT JEST NASZ - ARCHIWUM. Część 10/60.

(Marzec 2016) Wizyta ...

źródło: comment_otbijAbgGnPicJLgp5QnXesl79fQleAX.jpg

Pobierz