Wpis z mikrobloga

Uczę się gita i mam zagadkę co wrzucać na repozytorium zdalne gita z javowego projektu w intellij.

Jakie są zwyczaje w wyborze plików wysyłanych na github?
Jak wygląda pobieranie repozytorium z githuba i uruchamianie czyjegoś projektu w IDE?

Chciałem wrzucić program Javowy z projektu IntelliJ IDEA, ale nie chciałem wrzucać zbędnych plików (praktycznie tylko *.java). Korzystam z https://www.gitignore.io/api/intellij . Ale i tak zostają pliki (folder idea z *.xml i nazwaProjektu.iml).
Czytam, że lepiej zostawić bo potem może być problem z modułami (nie ogarniam tego tematu jeszcze :D)
https://github.com/joeblau/gitignore.io/issues/186#issuecomment-215987721
Tylko nie wiem czy jak zostawię pliki w folderze idea/ to czy jak ktoś sklonuje repo na innym IDE to nie będzie miał problemów (lub nawet na tym samym IDE jeśli chce mieć swoje ustawienia)

Dochodzę do wniosku, że są dwie opcje
1. Wrzucić same pliki *.java, z zachowaniem struktury folderów (odpowiadającym pakietom). Moduły trzeba ustawiać ręcznie
2. Użyć .gitignore (zostają pliki *.xml w folderze idea i project.iml), lecz wtedy te pliki będą użyteczne dla kogoś kto klonuje repo i ma to samo IDE, albo ręcznie sobie wybierze co chce pobrać (wtedy on musi zrobić .gitignore by nie wrzucać plików projektów swojego IDE i musiałby jakoś ustawić, by przy git pull nie pobierać tych xmli

Jeszcze Mavena nie przećwiczyłem, więc pokładam nadzieje, że da mi coś w rodzaju "archiwum" które można wypakować na dowolnym IDE i doda w danym IDE biblioteki i inne potrzebne dodatkowe pliki.

#programowanie #naukaprogramowania #java #git #github
  • 7
  • Odpowiedz
@SuppressWarnings: wychodziłem z założenia, że są: pliki javowe (one się co chwila zmieniają i każdy w grupie je commituje i pobiera), pliki "stałe" projektu (ich się nie wrzuca, u każdego wygenerują się same), pliki "zmienne" projektu (i tu nie wiem jak wygląda to w praktyce).

Chciałbym dowiedzieć się jak to wygląda w codziennej pracy a jak gdy chcę skorzystać i dać pull requesta na jakimś otwartym projekcie na githubie. Bo chyba
  • Odpowiedz
Chciałbym dowiedzieć się jak to wygląda w codziennej pracy a jak gdy chcę skorzystać i dać pull requesta na jakimś otwartym projekcie na githubie. Bo chyba nawet struktury folderów z plikami źródłowymi mogą być różne w różnych IDE? (np. zamiast folderu src będzie się nazywał source?)


@Lewo: w mavenie jest określona konwencja katalogów. W idealnym przypadku odpalasz IDE, wczytujesz projekt mavenowy za pomocą głownego pom.xml i jedziesz.
  • Odpowiedz
@Lewo: Warto też wspomnieć, że w niektórych projektach zamiast mavena używa się gradle. Wtedy w .gitignore powinno być też .gradle/. Ale ogólnie to wszystko zależy od konkretnego projektu.
  • Odpowiedz