Wpis z mikrobloga

@SiemkaKolego: @htfhere: REST. Nowe, a właściwie mające mniej niż 10 lat aplikacje internetowe w ogóle nie mają interfejsu użytkownika. Więc pytanie czego się używa JSP czy Thymeleafa nie ma teraz sensu. Tego można użyć jak się chce zrobić prostą aplikację, dla siebie. Ale w czasach gdzie musisz mieć apkę na telefon, tablet, desktop i stronę internetową to się wystawia restowe endpointy i tyle. Widok jest po stronie klienta
  • Odpowiedz
@kebab-case: ok spoko to wytlumacz prosze mi, januszowi webowki, jak w przypadku aplikacji restowej wysylac klientowi widok html? Bo teraz wlasnie robie apke w spring boocie dla siebie, mam kontrolery ktore zwracaja mi te widoki html, a jak to zrobic kiedy bede mial restcontroller?
  • Odpowiedz
@htfhere: web serwis nie wysyła widoku, żadnego htmla. Web serwis wysyła tylko dane. A widok możesz mieć dowolny i on jest definiowany przez aplikacje klienta. Oczywiście obok serwisu działa jakiś serwer który serwuje javascript aplikacji klienckiej i inne statyczne pliki. Z tego samego web serwisu może korzystać np aplikacja na telefon, ona wtedy żadnego htmla nie będzie ściągała bo swój widok już ma w kodzie
  • Odpowiedz
@Ostrzewtlumie: rest niczego nie wysyła. Rest to architektura komunikacji z web serwisem i wcale dane nie musza być w Jsonie ;)

@htfhere: pliki html i javascript może zwracać ten sam serwer na którym stoi web serwis. Może to być ta sama aplikacja nawet bo kontener servletow na którym stoi spring jest w stanie serwować pliki statyczne. Albo może to być oddzielny serwer http np nginx ktory widzi ze
  • Odpowiedz
@SiemkaKolego: Co koledzy powiedzieli wyżej, to oczywiście prawda, ale odpowiadając na twoje pytanie - JSP są uważane za przestarzałe (nie jestem pewien, czy na tą chwilę nawet nie deprecated), natomiast Thymeleaf jest nadal główną technologią formularzową w Springu, więc jest dużo bardziej popularny.
  • Odpowiedz
to wręcz antywzorzec


@Razi91: co takiego jest w JSP, że jest uważane za antywzorzec (i gdzie ktoś tak twierdzi oprócz Ciebie) i jaka jest alternatywa dla JSP w Javie EE?
  • Odpowiedz
@Razi91: przecież JSP to tylko technologia widoku i używając JSTLa i expression language jedyna różnica w porównaniu np. do thymeleafa jest taka, że thymeleaf wspiera natural templates, a JSP musi być przkompilowane do serwletu.
Anti patternem jest co najwyżej używanie skryptletów
  • Odpowiedz
@Eoghan: lol, az mie oczy pieko jak to czytom. JSP to gufno i sie tego juz chyba nigdzie nie stosuje. separacja warstwy prezentacji od backendu to podstawa, zawsze i wszedzie. JSa nie trzeba kompilowac, nie potrzebujesz jvm do deploymentu, to sa wystarczajace argumenty
  • Odpowiedz
separacja warstwy prezentacji od backendu to podstawa

@pazdzioch_maryjan: przecież JSP do warstwa prezentacji, więc w czym masz tutaj problem przy separacji warstw?

JSa nie trzeba kompilowac, nie potrzebujesz jvm do deploymentu, to sa wystarczajace argumenty

@pazdzioch_maryjan: nie kumam co ma kwestia deploymentu do technologii widoku, ja tu nie widzę żadnego argumentu w temacie
  • Odpowiedz
@pazdzioch_maryjan: oj ja nigdzie nie twierdzę, że przedstawione tu podejście z JSem nie jest lepsze, bo jest, tylko zauważam, że ludzie wypowiadający się o JSP najzwyczajniej w świecie nie mają pojęcia czym właściwie jest ta technologia, tylko powielają mity, które gdzieś tam przeczytali na wykopie
  • Odpowiedz