Wpis z mikrobloga

Wrzesień. Kalendarzowa jesień rozpoczęła się kilka dni temu. Chociaż do astronomicznej jesieni są jeszcze niespełna trzy tygodnie, pogoda za oknem sama nam sugeruje: lato się skończyło. Z ciekawości przeglądnąłem dane pogodowe ze stacji meteo, jaką mamy w Obserwatorium Astronomicznym UJ w Krakowie. Analiza ostatniej dekady pozwala stwierdzić, że robi się coraz cieplej.

[[Dane obserwacyjne temperatury średniodobowej z Obserwatorium UJ w Krakowie]](https://steemitimages.com/0x0/https://cdn.steemitimages.com/DQmS8GFw1Xywtw4WGJZ93WuUaMfuyRtmNPYVhtUTUbUucGL/image.png)

Podzieliłem dane na dwie osobne próbki pokrywające równe długości czasu. Pierwsza od 2008 do połowy 2013, a druga od połowy 2013 do dziś, tj. września 2018. Przygotowałem sobie więcej obrazów do zbadania tematu. Pełną analizę ze wszystkimi rysunkami zamieściłem na blogu. W ogólności jednak wygląda na to, że amplituda temperatury się nieco zmniejszyła w próbce 2013-2018, a przeciętny poziom temperatury nieco się podniósł.

W próbce 2008-2013 uśredniona temperatura próbki wynosi 10.05°C, a jej odchylenie standardowe (które stosuję jako miarę amplitudy) jest równe 8.77°C.

W próbce 2013-2018 temperatura średnia wynosi zaś 11.37°C, a jej odchylenie standardowe jest 8.06°C, co potwierdza wyciągnięte przeze mnie powyżej wnioski.

Czy czeka nas lekka zima? A może znów na dłużej zawita u nas arktyczne powietrze, jak to miało miejsce w ciągu ostatnich lat? Ja się przygotowuję już teraz na długie jesienne wieczory przy kominku i książce :).

#ciekawostki #pogoda #jesien #liganauki #wykresyboners

Poniżej jeden z wykresów, na którym przedstawiłem uśrednioną temperaturę średniodobową z obydwu próbek.
Al_Ganonim - Wrzesień. Kalendarzowa jesień rozpoczęła się kilka dni temu. Chociaż do ...

źródło: comment_xkXdfvwiOoFeLo337ILruS1J0VZfS2bL.jpg

Pobierz
  • 14