Wpis z mikrobloga

@tomekkp: Jak długo biegasz? Pytam, bo ja zaczynam swoją przygodę. Ostatnio po 30 minutach moje tętno wracało około 60 minut do normy, ale wciąż było podwyższone o 10 pktów.
  • Odpowiedz
@siick: 3-4 lata temu biegałem b.dużo, , teraz - 15kg więcej i tak powiedzmy regularnie ok 30km tygodniowo od czerwca z większymi i mniejszymi przebiegami.
Jak mierzysz puls - opaska? daj wykres może tutaj
  • Odpowiedz
@tomekkp: ręcznie, 4x15 sekundowa ilość uderzeń. 110 utrzymywało się przez ~30 minut po czym spadło do 90 (spoczynkowe mam w zakresie 78-84, wtedy jeszcze mierzyłem opaską, a teraz się zepsuła :/ )
  • Odpowiedz
@siick: Czas powrotu do "normy" jest zależny od zmęczenia organizmu. Po 5 kilometrach wróci zdecydowanie szybciej niż po 20. Również wpływ na powrót do "normy" ma ogólny poziom przemęczenia organizmu (skumulowane treningi, niewyspanie, itd).
Jeśli nie masz opaski, polecam aplikację mobilną "Cardio" albo dowolną inną, która potrafi mierzyć puls za pomocą kamery i lampy błyskowej - pomiar, wbrew pozorom, jest bardzo dokładny (porównywałem z paskiem napiersiowym Garmina). Oczywiście ta aplikacja sprawdzi
  • Odpowiedz
@esuwir: dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Bieg był po godzinie 23:30 więc mam odpowiedź :) A aplikacja wskazuje 84 spoczynkowe, to dobre?
  • Odpowiedz
@siick: Nie ma sprawy :) Drobiazg :)
T. spoczynkowe maleje wraz z wzrostem wydolności serca. Można więc twierdzić, że jest to jakiś wskaźnik wytrenowania. O czym nie wspomniałem wcześniej - zapalenie tytoniu, mj, czy wypicie alkoholu, oczywiście podwyższa tętno.
O tym w jakich zakresach być powinno, możesz poczytać tutaj: http://www.magazynbieganie.pl/serce-biegacza-tetno/
84 dla osoby trenującej bieganie to bardzo wysokie t. spoczynkowe.
  • Odpowiedz
@esuwir: mój staż wynosi tydzień i 15 kg nadwagi, więc podejrzewam, że stąd to wyższe. Zobaczymy jak będzie za miesiąc, czy da się usprawnić heart recovery czymś innym niż interwałami?
  • Odpowiedz