Wpis z mikrobloga

@LejTenBeton: Masz rację, rzeczywiście zaleca się projektować dylatacje technologiczne w miejscach najmniejszych sił poprzecznych. Czy w takim razie powinno się je wykonywać w środku rozpiętości? Chętnie sie dowiem jak to wygląda w praktyce, bo nie mialam jeszcze z takim przypadkiem doczynienia. Osobiście gdybym bez zaleceń projektu miała decydować na budowie, to bym na pewno nigdy nie zrobiła takiej przerwy w strefie przypodporowej, a raczej w 1/3 rozpiętości.
  • Odpowiedz
@nasyd: @kamczatam:
Obiekt jednoprzęsłowy podałem jako przykład. Wiele młodych inżynierów i starszych w kadrze złudnie twierdzą właśnie, że dylatacje należy wykonać sztywno w 1/3 od podpory (mimo że zmiana obciążeń i układ statyczny zmienia nam miejsce zerowania się momentów zginających a chyba z tego wzięła się ta 1/3 odległości) Literatura mówi krótko - dylatacja robocza w miejscu najmniejszych sił poprzecznych. Z wytrzymałości materiałów wiadomo ,że tam gdzie moment
  • Odpowiedz
@object:
Ehh, Kolejny dzban. Różnica w cenie betonu między klasą która prawdopodobnie jest w projekcie C30/37 a niższą możliwą C25/30 to około 40 zł za m3. Przyjmując że płyta obiektu ma 100mb zaś szerokość to 12m i grubość 25 cm daje nam to 300 m3 betonu x 40 zł = 12 000 zł. Uwierz mi, że nikt nie nie połasiłby się za takie pieniądze narażać swojej kariery/kary dyscyplinarnej bądź musu
  • Odpowiedz
  • 0
@LejTenBeton wszystko się zgadza, tylko dodatkowo to miała być klasa na 50 mpa a wyszło koło 30, gdzie niektóre próbki miały po 17. Dodatkowo jest to obiekt sprężony więc musieli wiedzieć o tym dużo wcześniej. I przy budowie mostów nie słyszałem o tym żeby odrzucano jakieś próbki, stąd bierze się pod uwagę średnią wytrzymałość.
Co do przerwy technologicznej - 1/3!! Innaczej nie będzie i każdy mostowiec tak powie. Po za tym
  • Odpowiedz
@nasyd: Skoro różnica w wytrzymałości jest tak duża to może doszło do pomylenia betonowozu podczas betonowania? Chociaż i to nie powinno zdarzyć się, bo podczas pobierania próbek jest sprawdzana WZ betonowozu przez laborantów. Jeżeli chodzi o próbkę to nigdzie nie napisałem, że w mostownictwie. Zdarzenie miało miejsce na obiekcie kubaturowym gdzie były np 3 próbki 50,50,20 MPa (pamiętam zdarzenie, nie pamiętam konkretnych wartości, gdzie podczas wyciągania średniej nie wychodziła wartość
LejTenBeton - @nasyd: Skoro różnica w wytrzymałości jest tak duża to może doszło do p...

źródło: comment_sbEwgoo7LCTr3g0hZ4f1iJJ2DczA4Q44.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz