Wpis z mikrobloga

Izrael zapłaci wyższą cenę w negocjacjach z Palestyną aby skompensować uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie ambasady do tego miasta.

Israel would pay “a higher price” in peace talks with the Palestinians to compensate for Washington’s decision to recognize Jerusalem as Israel’s capital and relocate its embassy to the city.


Jako negocjator oczekiwałby, że Palestyńczycy powiedzą: Super, wspaniale, nie dostaliśmy tego więc chcemy coś innego. Zobaczymy jak się sprawy potoczą.

As a deal maker he would expect that the Palestinians would say, ‘Okay, great, we didn’t get that one, now we want something else.’ We’ll see how it goes,” he said.


Jak widać Izrael może się zdziwić, że ich ostatnie sukcesy w USA mogą być skrupulatnie zaplanowane przez tychże. Mówiąc innymi słowy są pionkiem w grze Trumpa, a nie podmiotem jak myśli większość polskich obserwatorów walki informacyjnej.
USA ma zasób, wykorzysta go w swoim celu bez skrupułów, mam nadzieję, że Polska nie da się w podobny sposób rozegrać. Korzyść ideologiczna, za ustępstwa strategiczne - według mnie wyszło bardzo tanio z punktu widzenia uwikłania Izraela w konflikt z arabami bez możliwości elastycznego podejścia i potencjału deeskalacyjnego.
Słabnący hegemon jak widać lubi lekką ręką rozdawać informację, których wartość jest dyskusyjna z punktu widzenia aktualnych relacji w regionie.

źródło: timesofisrael.com

#izrael #usa #wojna #wojnainformacyjna #bliskiwschod #syria
Martwiak - Izrael zapłaci wyższą cenę w negocjacjach z Palestyną aby skompensować uzn...

źródło: comment_TE1lIjCpY6T7zKI5CQeriiIbRKDBMQXw.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@JohnnyFajf: jeśli dobrze rozumiem chodzi Ci na przykład o część ortodoksyjnych żydów, którzy uważają, że "państwo Izrael"to nie jest ten"Izrael" zapowiedziany w Torze, a stanowi on jedynie bluźnierstwo?
Ja myślę trochę inaczej. Tu chodzi o ideologię, która też jest polem sterowania ludźmi (w długich okresach czasu). Obie strony używają podobnych algorytmów do walki między sobą o władzę. To właśnie władza ich motywuje, reszta to narracja.
  • Odpowiedz
@JohnnyFajf: dziękuję za ciekawy materiał do analizy. Przemyślę ten temat pod tym kątem. Potwierdziłeś mi, że rozmawiamy o ideologii jako narzędziu sterowania społecznego. Tu nasze myśli są zbieżne.
  • Odpowiedz