Wpis z mikrobloga

@vvertoi: Interesować się?

Kiedyś usłyszałem od jednego licealisty, że on nie zna stolicy Litwy czy Czech, bo nie interesuje się geografią.

Jeśli to nie jest" wiedza ogólna", to co nią jest?
  • Odpowiedz
@Dobrypomysl: taka wiedza nic nie daje. System edukacji wciska takie głupoty jak nazwy rzek w Afryce i mówi ci ze to ważne. Nieznajomość takich mało istotnych rzeczy nie sprawia że ktoś jest głupi, może np. ogarnia bardzo dobrze matematykę.
  • Odpowiedz
@vvertoi: Ale dlaczego Ty porównujesz rzeki w Afryce, do tak ogólnie znane faktu, jak nazwy stolic największych państw czy ich sąsiadów?

Naprawdę nie kojarzysz takich zbitek słów jak" królestwo Szwecji"?

Jakie Twoim zdaniem pytanie byłoby" z wiedzy ogólnej" jeśli nie takie? Czy w nocy jest
  • Odpowiedz
@Dobrypomysl: a czy ja napisałem że to nie jest wiedza ogólna? Nie jest podstawowa, bo przydaje się bardzo rzadko, o ile w ogóle.

zdecydowana większość ludzi z RiGCzem wie np. że Niemcy czy Rosja to nie królestwa


@Dobrypomysl: niewiele by to zmieniło jakby tego nie wiedzieli
  • Odpowiedz
@vvertoi: Równie dobrze można napisać, że wiedza o tym, że Ziemia jest okrągła przydaje się zdecydowanej większości ludzi rzadko, o ile w ogóle.

Bo przecież wszelkie konsekwencje płynące z faktu kulistości Ziemi i ruchu obrotowego będą dla takiego człowieka takie same bez względu czy o tym fakcie wie czy nie.

Boi tak fizykiem, astronomem czy inżynierem raczej taka osoba nie zostanie.
  • Odpowiedz
@Dobrypomysl:

- Widzisz tego ptaka? - mówił. - To gajówka Spencera (wiedziałem, że nie zna prawdziwej nazwy). - Widzisz, po włosku to jest Chutto Lapittida. Po portugalsku - Bom da Peida. Po chińsku - Chung-long-tah, a po japońsku - Katano Tekeda. Możesz poznać nazwy tego ptaka we wszystkich językach świata, ale kiedy już się ich nauczysz, nie będziesz miał o nim bladego pojęcia. Będziesz tylko wiedział, że ludzie w różnych
  • Odpowiedz
@Dobrypomysl: Ten plus mógł być ironiczny :) Poza tym naprawdę oczekiwałeś, że społeczeństwo ma jakąś przyzwoitą wiedzę ogólną?
Wtedy ludzie np. nie leczyliby się wodą utlenioną, nie głosowali na ciągle te same, nieudolne twarze, czy nie sięgaliby po dopalacze.
  • Odpowiedz