Wpis z mikrobloga

Normalnie nie miałem ochoty niczego pod tym tagiem pisać, ale śmignął mi na tłiterku post o zasięgu sporym, po którym zaliczyłem równie spory opad szczęki na podłogę.

Polska, rok 2018. Ludzie hurtem się dziwią, jak to można wyprawić pogrzeb bez księdza. A bez krzyża? Panie, przecież każdy trup musi być plusem odznaczony! Jeśli te obrazki faktycznie mogą wywoływać u ludzi szok, to proponowałbym jeszcze mocniejsze okopanie się w swojej konserwatywnej twierdzy, w końcu na zlewaczałym zachodzie zdarza się, że na pogrzebie orkiestra zagra jakiś wesoły utwór, bo nieboszczyk lubił rozpocząć od niego dzień. Albo jeden z gości rzuci fuck (z tego miejsca chciałbym ciepło pozdrowić Johna Cleese'a) podczas upamiętnienia zmarłego, bo to z pewnością spodobałoby się temu, kogo świeżo ułożyli do trumny.

I stąd wyłania się oczywistość, która dla wielu nie jest do ogarnięcia. Zmarli często nie marzyli o tym, żeby ich pogrzeb był smutną podróżą, która musi być naznaczona smutkiem, cierpieniem i księdzem obiecującym zbawienie. Niektórzy w ciągu swojego życia potrafili być szczęśliwi, delektować się życiem i na pewno marzyli, żeby ten ostatni dzień był świętem i dobrym podsumowaniem życia dla tych, którzy postanowili się w tę ostatnią drogę wybrać.

Niby trudne, a takie proste.

#bekazkatoli #gimboateizm
mq1 - Normalnie nie miałem ochoty niczego pod tym tagiem pisać, ale śmignął mi na tłi...

źródło: comment_nblN1WsBQjy1DnGBRKliYP82boRjlNNq.jpg

Pobierz
  • 65
  • Odpowiedz
@Purple: chcesz powiedziec ze w starozytnym Egipcie tylko faraonowie i najbogatsi Egipcjanie mieli pogrzeby? Zartujesz chyba?
Juz pomijajac fakt ze kultura starozytnego Egiptu to zaledwie 3 tys lat przed nasza era
  • Odpowiedz
@Purple: Jak wiesz to po co pytasz? Dlaczego rowniez zakladasz, ze jestem antyklerykalem?
Najstarsze odkryte szczatki ludzkie pochodza sprzed 90-120 tys. lat a najstarsze praprzodka z rodzaju homo datowane sa na okolo 2,8 mln lat.
Dodatkowo o tym ze (pra)ludzie byli pochowani przez innych swiadcza wkladane do grobow przedmioty, ozdoby, bizuteria etc. To byly normalne pochowki.
W starozytnym Egipcie nie tylko bogaci i faraonowie mieli pogrzeby. Oni oczywiscie mieli najwieksze i
  • Odpowiedz