Wpis z mikrobloga

#dg #dzialalnoscgospodarcza nie wiem czy dobrze taguję, najwyżej usunę i z góry przepraszam ¯\_(ツ)_/¯

Moja wiedza na ten temat jest znikoma, i zanim w ogóle zacząłbym się za to brać, mam tylko 2 podstawowe pytania.

Może w kolejności jak niżej będzie najlepiej:
1. Chcę wykonywać usługi montażu jakiegoś urządzenia, które jest robione w 100% przeze mnie. Muszę mieć jakieś certyfikaty?
2. Rozumiem że po montażu wystawiam klientowi po prostu FV i już? (Pomijam jak dalej się rozliczać w urzędzie itp., chodzi o sam kontakt z klientem). Czy muszę wystawiać np. paragon za to że kupuje on ode mnie w/w urządzenie? Jak to wygląda?

Urządzenie - chodzi mi o coś elektrycznego, te całe CE, ROHS musi być jeżeli chciałbym je u kogoś montować?
  • 8
@Rodzynek_w_serniku: Jesli to urządzenie sprzedajesz to tak musisz mieć odpowiednie certyfikaty (możesz je dostać od producenta, natomiast jeśli ty jestes producentem to ty musisz je wystawić). Co do pkt 2. to mozesz wystawić fakture na urządzenie + montaż i może to być jedna linijka lub dwie oddzielne (skonsultuj z ksiegowym jak to lepiej rozliczać)
@AbdulAbdul: a orientujesz się jak takie coś się robi ;d? Muszę swoje urządzenie wysłać na jakieś płatne testy do jakiejś jednostki badawczej? Czy po prostu wystarczy płacić haracz dla kogoś za to że mogę tłuc znaczek?
Idę poczytać na necie jak to jest
@Rodzynek_w_serniku Jesli ty jesteś producentem urządzenia i je sprzedajesz to musisz wysłać to urządzenie na odpowiednie badania do laboratorium tzw jednostki certyfikującej. Najlepiej jak skontaktujesz się z kierownikiem laboratorium w takiej jednostce i on ci pomoże z dobraniem badań potrzebnych do certyfikacji (CE możesz wystawić samemu na podstawie badań). Jeżeli kupujesz gotowca i tylko zajmujesz się montażem u klienta i uruchomieniem to nie musisz nic certyfikować - certyfikaty dostajesz od producenta. ZA
Jeśli chodzi o elektronikę to wystarcza zazwyczaj badanie na zakłócenia elektromagnetyczne oraz jeśli jest zasilana z sieci 230V to jeszcze badanie LVD - to takie podstawowe wystarczające do wystawienia CE. Jeśli chodzi o inne branże to nie mam pojęcia bo tylko robie elektronikę
@Wychwalany: :| co za kraj... urodziłem się 20-30 lat za późno, już mi przeszło :D dzięki. nie chce otwierać fabryki i rozpoczynać seryjną produkcję, nie opłaca się pieprzyć z tym wszystkim dla tak małej skali.