Wpis z mikrobloga

#matematyka #pytanie #pytaniedoeksperta czy moje rozumowanie jest słuszne. Jeśli mamy zbiór powiedzmy stu liczb i losujemy z niego 5 różnych, i liczymy ile razy dana liczba została wylosowana. To czy powtórzeniu losowania odpowiednią liczbę razy każda z liczbą zostanie wylosowana tyle samo razy? Dajmy na to dokonamy miliona losowan i każda z liczb zostanie wylosowana tyle samo razy?
  • 6
  • Odpowiedz
@marcelus: Nie. Jedyne co można powiedzieć, to że prawdopodobieństwo tego, że niektóre liczby będą wyraźnie częściej występować, jest bardzo małe dla dużej liczby losowań (i gdy liczba losowań dąży do nieskończoności, to prawdopodobieństwo zbiega do zera). Jest możliwa sytuacja, że przy milionie losowań będziesz otrzymywał ciągle ten sam zestaw liczb, ale jest to bardzo mało prawdopodobnie (na tym polega prawdopodobieństwo, ono nie mówi, że coś się stanie, tylko że coś jest
  • Odpowiedz
  • 0
@snop_koherentny no ja myślę w taki sposób że skoro każda liczba ma taką samą szansę na wylosowanie, to bardzo mało prawdopodobne jest przy odpowiednio dużej liczbie losowań, że dajmy na to 1 wypadnie w 20% przypadków, a 67 tylko w 0,05%. Rozumiem że nie będzie tak że każdy z nich będzie miało równo 1% występowan, ale jednak te różnice nie będą tak wielkie
  • Odpowiedz
@marcelus: Tak, z grubsza o to chodzi. Dla dostatecznie dużej ilości doświadczeń, częstość występowania danego wyniku będzie zbliżona do jego prawdopodobieństwa w pojedynczym doświadczeniu (przynajmniej przy taki modelu jaki tu opisujesz). Ściśle takie rzeczy opisują tzw. prawa wielkich liczb, ale to już ciut bardziej skomplikowane czemu i dlaczego
  • Odpowiedz
@marcelus: Nie ma za co. Fajnie, że ktoś potrafi dopytać o takie coś. Sporo ludzi ma bzdurne wyobrażenie o tym czym jest prawdopodobieństwo ( ͡° ʖ̯ ͡°) Sam nie jestem jakimś ekspertem, ale 3 semestry tego przeżyłem (2 - rachunek prawdopodobieństwa, 1 - procesy stochastyczne)
  • Odpowiedz