Wpis z mikrobloga

Nowy dzień, czas na nową ciekawostkę ze świata fizyki. Dzisiaj pokrótce skupię się na ciekawych obiektach astronomicznych, które nazywamy gwiazdami neutronowymi.
Na początku postaram się przybliżyć czym są takie gwiazdy i jak powstają:


Ok, skoro już mniej więcej wiemy, czym takie gwiazdy są przejdę do kilku liczbowych ciekawostek
- gwiazdy neutronowe są tak gęste, że łyżeczeka neutronowej masy ważyłaby na ziemi ok. 6 000 000 000 000 kg, czyli mniej więcej tyle ile waży Mount Everest
- w 2004 roku zaobserwowano gigantyczny rozbłysk promieniowania, za który odpowiadał magnetar (rodzaj gwiazdy neutronowej) SGR 1806-20, znajdujący się na drugim końcu galaktyki. Rozbłysk był jaśniejszy niż księżyc w pełni i wywarł wyraźny wpływ na ziemską jonosferę. Wyzwolonej w ciągu 1/10 sekundy energii było więcej, niż energii wyzwolonej przez Słońce w ciągu 100 000 lat. Była to najsilniejsza zarejestrowana eksplozja od 1604 roku. Gdyby podobna eksplozja miała miejsce 10 lat świetlnych od Ziemi, prawdopodobnie doprowadziłaby do zniszczenia życia na naszej planecie.
- gwizda neutronowa przy średnicy +/- 25 km ma dwukrotnie większą masę niż Słońce, przy objętości mniejszej o ponad 15 rzędów wielkości.
- Gdyby ścisnąć Ziemię, by jej gęstość odpowiadała gęstości gwiazdy neutronowej, jej średnica miałaby około 300 m.

#ciekawostki #fizyka #astronomia
  • 2
  • Odpowiedz