Wpis z mikrobloga

Jaka dystrybucja #linux dla kogoś kto chciałby się trochę nauczyć tego systemu? Z rok temu skakałem po distrach i coś tam podstawowego umiem w terminalu zrobić, ale chciałbym mieć trochę większe pojęcie. Ale też bez przesady, na Archa się nie piszę bo go nie postawię i nie chce mi się co tydzień ratować system z powodu wysypania iksów po aktualizacji. Stawiałbym na Ubuntu - duże wsparcie, fixed release. Co sądzicie o moim wyborze?
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Spielzeug: Ja bym właśnie polecał Archa, dlatego że budujesz go od podstaw i po prostu jest to świetna edukacja, co gdzie w systemie siedzi. Co więcej w przypadku Archa masz konfigurację w plikach tekstowych, zamiast dynamicznie generowanych przez jakieś automatyczne skrypty. Blisko Archa jest ewentualne Manjaro (gotowy działający out-of-box). Dla mnie najlepszy obecnie system na zwykły desktop - korzystam w domu.

Ubuntu w LTS nie byłoby złe, sam korzystam w
  • Odpowiedz
@kosiarzxx: dlaczego nie 18? Jeszcze zabugowana jest? Jakby co to miałem zaczekać jeszcze 2 tygodnie aż wydadzą pierwszy point release. A aż tak bardzo początkujący nie jestem, na pewno umiem więcej niż przeciętny użyszkodnik komputerów. Kojarzę nazwy większości popularnych programów, środowiska graficzne, umiem co nieco zrobić w terminalu (zarządzanie pakietami, kopiowanie/przenoszenie/kasowanie, formatowanie dysków, nano). Miałem
@lis6502: dupa tam nie lepsiejszy. Porównujesz Archa do rowera a Ubuntu do rowerka
  • Odpowiedz
@Spielzeug: Nie zrozum nas źle z tym Archem, być może na początku pomyślisz " - eee to nie dla mnie, to nie działa, to nie działa itd..." ale jeżeli chodzi o poznawanie systemu linux, to przechodzenie tych wszystkich kroczków do rozwiązania danej kwestii jest mega pouczające.
  • Odpowiedz
@Spielzeug: 18 ma jeszcze uroki wieku dziecięcego mimo, że powinna być pełnoletnia (HEHEHE).

Arch linux jest ok, ale możesz się zniechęcić już przy samej instalacji ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Jak chcesz po prostu liznąc
  • Odpowiedz
@balrog84: Manjaro kiedyś używałem, ale sprawiał mi trochę problemów na moim sprzęcie. Z rolling release podobał mi się Solus, ale ostatnio coś jakby przystopowali z jego rozwojem. To że Canonical robi trochę rzeczy po swojemu wiem, ale oprócz niestandardowego nazywania paczek i patchowaniem nieaktualnych kerneli nie stwierdziłem innych odchyłów od normy. Używałem jeszcze openSUSE, ale to straszna kobyła i nie ogarniam na dodatek patternów i co aktualizację instalowało mi połowę
  • Odpowiedz
@kosiarzxx: Ja osobiście do nauki polecam Ubuntu. Próbowałem z innymi ale okazało się że w języku polskim większość materiałów jest właśnie pod ubuntu i zdarzały się błędy z kompatybilnością.
  • Odpowiedz
@kosiarzxx Kiedyś się mówiło że Ubuntu jest dla tych którzy nie potrafią zainstalować Debiana czy coś takiego. Nie żebym go jakoś faworyzował ale w mojej opinii do nauki jest idealny
  • Odpowiedz
@lis6502: na postawienie wirtualki nie trzeba mieć mocnej maszyny? Mój złom raczej sobie nie da z tym rady...
@Swipeiro: na dokumentacji w języku polskim mi nie zależy. Pisząc "wsparcie" miałem na myśli raczej to, że skoro Ubuntu jest popularny to pewnie gdy napotkam na jakiś problem to znajdę na niego rozwiązanie bo na pewno ktoś już ten problem miał. Z problemami charakterystycznymi dla innych dystrybucji bywa różnie. Choć
  • Odpowiedz
@Spielzeug Polski czy inny język to nie ma znaczenia. Ubuntu jest popularny i jak ktoś miał jakiś problem to jest duża szansa że miał go na Ubuntu i go gdzieś w internecie umieścił
  • Odpowiedz
@Spielzeug: W sumie każdy nada się do nauki, z tego co piszesz nie jesteś zielony w temacie linuxa, a dotykałeś być może więcej distro niż ja. Siedziałem latami na Ubuntu. Przerabiam je od 7.04 i mogę powiedzieć 12.04 14.04 w LTS były naprawdę solidne. 16.04 też jest raczej podobnie stabilna. 18.04 przyniosła sporo zmian ma wrzucone dość nowe jądro 4.15 ze względu na wsparcie dla kart AMD, które tam się
  • Odpowiedz
@kosiarzxx: stary laptop sprzed siedmiu lat: jakiś i3, 4 giga pamięci, grafika Intel HD 3000 i jakiś Radeon z giga pamięci
@Swipeiro: właśnie dlatego myślałem o Ubuntu, a raczej o Ubuntu MATE lub Xubuntu. BTW wyeliminowano już tearing czy dalej trzeba robić myk z comptonem?
@balrog84: trochę po distrach skakałem, fakt, ale 3/4 czasu spędziłem na Ubuntu i pochodnych. 14.04 osobiście bardziej lubiłem niż 16.04, bo
  • Odpowiedz