Wpis z mikrobloga

Miruny pomóżcie, bo mnie pracodawca chyba w #!$%@? wali z nadgodzinami.

Pracuję w systemie równoważnym po 12h z rozliczeniem czasu 3 miesiące. Poniżej podaję jak wyglądał ostatni okres rozliczeniowy:

Kwiecień - 180h (Norma 160h) 20 nadgodzin
Maj - 204h (Norma 160) 44 nadgodziny
Czerwiec - 168h (Norma 168) 0 nadgodzin
Razem: 64h nadgodzin

Wszystkie godziny przepracowane wynikały z grafiku. Jaki dodatek przysługuje za takie nadgodziny, wg mojego pracodawcy 50%? I jak go liczyć bo jak liczę po swojemu to #!$%@? nie chce wyjść kwota jaką dostałem.

Podstawa / 168h = Stawka godzinowa
(Stawka godzinowa * 150%) * 64h = PLN za nadgodziny

#pomocy #kiciochpyta #praca #pracbaza #prawopracy #prawo
  • 8
@Trololo: a w tych miesącach co miałeś więcej godzin to płacili ci za przepracowane godziny czy według normy?bo mi się wydaje że za przepracowane to teraz dostaniesz tylko pozostałe 50%
@darek-jg: W poprzednich miesiącach miałem wypłacaną tylko podstawę. Nadgodziny wypłacane na koniec okresu rozliczeniowego

@tage: Z góry do grafiku, mamy stały 4 tygodniowy cykl zmian i czasem jest tak że przepracuje się ponad normę, co widać właśnie wyżej. Ale na to nikt nie narzeka bo oprócz dni wolnych między zmianami jeden tydzień mamy wolny co miesiąc. Dkładnie tak: http://www.bmscentral.com/learn-employee-scheduling/dupont-shift-schedule/
@Trololo: rozumiem. Po prostu chciałem dodać jako ciekawostkę, że wpisywanie nadgodzin do grafiku jest niezgodne z prawem pracy i może skończyć się mandatem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Trololo: to dziwne bo

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie, łącznie z wynagrodzeniem za pracę w danym miesiącu, w którym te godziny wystąpiły.

Rekompensata pieniężna za pracę w godzinach nadliczbowych składa się z dwóch elementów: normalnego wynagrodzenia oraz dodatku. Normalne wynagrodzenie obejmuje zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania pracownika, jak również inne składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, które pracownik otrzymuje systematycznie przy każdej
@Trololo: według mnie należy Ci się dodatek +100%. Skoro miałeś taki grafik i według niego chodziłeś to wystąpią nadgodziny średniotygodniowe. @darek-jg ma rację, teraz powinieneś dostać tylko dodatek, ale 100%
@Trololo: raczej nie 100%

W równoważnym systemie czasu pracy praca w godzinach nadliczbowych będzie występowała dopiero po przekroczeniu przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. W tym przypadku występowanie pracy w godzinach nadliczbowych jest ściśle związane z harmonogramem czasu pracy ustalonym dla pracownika.

W przypadku gdy pracownik wykonuje pracę w równoważnym systemie z przedłużonym dobowym wymiarem do 12 godzin, praca nadliczbowa występuje zawsze po przekroczeniu przez