Wpis z mikrobloga

Koledzy małe pytanie,
przy testowaniu stron www, jeśli znajdziecie błąd i wiecie jak go usunąć, to wpisujecie w formularzu zgłoszeniowym to rozwiązanie? Lepiej jest naprowadzać programistę na rozwiązanie, czy lepiej opisać dokładnie błąd i zostawić jego diagnozę na głowie programisty? Czasem błąd może wydawać się błahy a jego rozwiązanie łatwe i taki tester mógłby coś podpowiedzieć odnośnie błędu w kodzie, ale co jeśli np. ta podpowiedź nie rozwiązała by błędu do końca, bo okazałoby się, że leży on gdzieś głębiej? Na kim jest wtedy odpowiedzialność?

#testowanieoprogramowania
  • 5
@imblue: moim zdaniem "to zalezy". Czasem można zasugerować, czasem nie warto. Na pewno jesli mozesz mieć większą wiedzę to trzeba podpowiedzieć. Przykładowo zgłaszasz błąd, który już zgłaszałes do innego modułu, ale w tym przypadku zajmuje się nim inny programista. Wtedy oczywiście warto wspomnieć że było już coś podobnego, naprawiono to w taki i taki sposób. Piszę że czasem nie warto, bo błąd może mieć wcale nie taka oczywista przyczynę i tylko
@imblue:
Ogólnie zależy od tego, jak twój zespół do tego podchodzi.
W obecnej pracy, w takiej sytuacji, jak widzę komu dana rzecz została przypięta, to idę do tego deva i z nim rozmawiam. Zazwyczaj wychodzi to lepiej :)
@kotoj: "Piszę że czasem nie warto, bo błąd może mieć wcale nie taka oczywista przyczynę i tylko nakierujesz programistę na zły trop. "

Właśnie dokładnie o to mi chodziło, i byłem ciekaw jak widzą to inni. Czy żeby uniknąć takich sytuacji, mocne podpowiedzi ze strony testera są np. niemile widziane, czy też są akceptowane albo też wskazane a sam programista musi się wykazać też dociekliwością/dokładnością.

@diarrhoea: no to jest jakieś
mocne podpowiedzi ze strony testera są np. niemile widziane


@imblue: ciężko mi sobie wyobrazić sytuację, że musisz mocno albo lekko podpowiadac. Podpowiedziales lekko, ten debil nadal nie kuma, ale mocno to już nie będziesz mu podpowiadal ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To na pewno nie tak powinno działać.
Po prostu gadasz z devem i rzucasz wiedzę na temat problemu i pomysły.

Mocno albo lekko to można naciskać na