Wpis z mikrobloga

"Szacun" dla ekipy @wykop za dobre zmanipulowanie swoich uzytkownikow w sprawie tej ustawy o prawach autorskich. Te regulacje faktycznie uderza w wasz model biznesowy, ale to ze udalo wam sie wmowic tak duzej ilosci osob ze to ma byc jakas cenzura czy niebezpieczenstwo dla wolnego internetu to zwykla sciema.
#europa #acta2018 #wolnyinternet #ue
  • 15
@phoe: Napisalem o uzytkownikach. Z ta dyrektywa jest jak z ACTA kiedys, uzytkownikow Internetu latwo spanikowac mowiac slowo "cenzura". Ludzie nie wiedza co tam jest faktycznie napisane, ale gdzies ktos powiedzial ze "hehe, gupia unia, kaze placic za linki" i potem to juz z gorki.
@Haqim: bo te zapisy autentycznie są pierwszym krokiem do cenzury. Idea stojąca za całą dyrektywą jest zajebista, bo prawo autorskie jest od tego, żeby je chronić, ale wykonanie tej idei - w formie obecnej dyrektywy - wylewa dziecko z kąpielą.
@phoe: Co wg ciebie w tej dyrektywie takiego co prowadzi do cenzury? Z cytatem poprosze.

Pomijam juz fakt ze dyrektywa nie ma zastosowania bezposrednio, dopiero kazde panstwo napisze swoje prawo. I te prawa beda rozne, jestem w stanie sie zalozyc ze beda diametralnie sie roznic pomiedzy panstwami.
@Haqim: już pisałem o tym w innych kawałkach wypoku. O tym, że "jednolity rynek cyfrowy" jest gówno a nie jednolity, bo każde państwo pisze swoje prawo i bałkanizuje w tym momencie internet, też pisałem.
@phoe: @bajeron: Dodam jeszcze, dla osob ktorym tej dyrektywy nie chce sie czytac. Zastanowcie sie dlaczego jest popierana przez partie od centrum, przez liberalow az do mocnej prawicy (PiS wycofalo dzis poparcie, ale ich frakcja nie), natomiast zwalczana przez partie mocno lewicowe az do komunistycznych (nawet z nazwy).
@Haqim:
* usługodawcy są odpowiedzialni za content użytkowników
* content użytkowników jest ryzykowny, bo jako serwisz dostajesz po łapach za naruszenia popełnione przez użytkowników
* hostowanie contentu użytkowników przestaje być opłacalne
* firmy wycofują się z hostowania contentu europejskich użytkowników

i gdzie wtedy zapostujesz swoje obrazki/wideo/audio/cokolwiek? sieci zdecentralizowane są jeszcze w powijakach, a scentralizowane dostaną po dupie za naruszenia praw autorskich wywołane przez ich użytkowników, w tym copyright trolli, którym zależy
@Haqim:

Dodam jeszcze, dla osob ktorym tej dyrektywy nie chce sie czytac.


Takie osoby #!$%@?ć prądem i tekstem źródłowym dyrektywy. W przypadku tak głośnych i ważnych aktów prawnych, zapoznanie się ze źródłem jest tak samo kluczowe, jak zapoznawanie się ze wszystkimi opracowaniami i artykułami "na temat" tego prawa.
* usługodawcy są odpowiedzialni za content użytkowników


@phoe: To juz jest teraz. Ostatnio bylo to potwierdzone nawet przez Zuckerberga na przesluchaniu. Dlatego masz na kazdym forum, portalu (takze na wykopie) moderacje, ktora interweniuje i kasuje wpisy lamiace prawo. To nie jest nic nowego.
Ta dyrektywa mowi tylko zeby serwisy musialy tez kasowac JEZELI autor praw do jakiegos tekstu czy zdjecia sie upomni o to lub zarzada zaplaty.
@Haqim: różnica polega na tym, że w tym momencie adekwatne moderowanie treści niezgodnych z prawem wyłącza odpowiedzialność usługodawcy, natomiast ta dyrektywa orze to wyłączenie.

Przeniesienie pełnej odpowiedzialności na wydawcę oznacza, że jeśli użytkownik naruszy prawo, to pozew nie idzie do użytkownika dokonującego naruszenia, tylko idzie do serwisu hostującego content. Koszta sądowe nie idą na użytkownika, tylko na serwis. To oznacza "odpowiedzialność" z tekstu dyrektywy.
@Haqim upomnieć to się może teraz, wg. rezolucji (popraw mnie jeśli źle zrozumiałem jej zapis/opracowania) to wszystko ma się dziać zanim treść potencjalnie łamiąca prawa autorskie zostanie złamana. Czyli drogie programy filtrujące na każdej stronie/portalu/blogu na które nie stać większości.
W tej kwestii dalej trzymam się strony ludzi bardziej świadomych konsekwencji takiego ograniczenia internetu jak świat nauki, Google, Wikipedia, YouTube i Berners-Lee, a nie bandy która rozmyśla czy ślimak to ryba (