Wpis z mikrobloga

Szybka ankieta #nasa #kosmos #rakiety #spacex

Ktorą kapsuła chciałbyś polecieć?

  • Dragon 2 SPACEX 64.9% (61)
  • Starliner BOEING 3.2% (3)
  • Federacja ROSKOSMOS 8.5% (8)
  • New Shepard CC BLUE ORIGIN 12.8% (12)
  • Orion NASA 10.6% (10)

Oddanych głosów: 94

  • 21
  • Odpowiedz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

BFR - Big Falcon Rocket – Nazwa używana do określania następnej rakiety SpaceX, która ma być większa niż Falcon Heavy.
BFS - Big Falcon Spaceship (see BFR)

Jestem botem

  • Odpowiedz
@LegionPL: Nasa nie ma oficjalnego planu lotu na Marsa. Nie przygotowuje się tez z resztą pod taką wyprawe. Wyobrażasz sobie spędzić 6 miesięcy w takiej małej puszeczce jak Orion czy Dragon? Nie ma opcji. Do tego jest potrzebny statek pełnoprawny z przestrzenią do spania, trenowania, jedzenia, zwyczajnego rozprostowania kończyn i jakiejś samotności na chwilkę inaczej ludzie zgłupieją zanim dolecą. Druga sprawa to lądowanie. Na Marsie trzeba lądować na silnikach, atmosfera jest
  • Odpowiedz
@monarchista: Silniki będą konieczne ma 100% ale jeśli bfs będzie miał dość paliwa to lądowanie nie będzie problemem. Albo się zmniejszy ładunek albo skombinuje tankowanie albo co.
Podobno tak ma to wyglądać.
LegionPL - @monarchista: Silniki będą konieczne ma 100% ale jeśli bfs będzie miał doś...
  • Odpowiedz
@LegionPL: ale nie mowie o tym jak to ma wygladac tylko o tym, ze to wymaga wielu więcej marginesów błedu i wymagan w kwestii bezpieczeństwa. Nasa bedzie chciala miec wglad we wszystko i boje sie, ze aż do przesady :) Tak samo z resztą jak teraz przesadzają. Wahadłowce wogole nie mialy systemu ucieczki a dzis wymagaja na kazdym etapie lotu. Rozumiem, ze czasy sie zmieniają i jesli jest mozliwosc to spoko
  • Odpowiedz
  • 0
@monarchista NASA czepiała się że silniki superdraco są na hydrazyne, która jest silnie trójaca, więc skazi cały teren wokół lądowania, a astronauci będą mogli opuścić kapsule po wielogodzinnym odkarzaniu. Poza tym spacex poległo na problemie osłon termicznych- musiały by się jakoś rozsuwac żeby odsłonić superdraco, więc musiały by być segmentowe, a tego na razie nikt nie potrafi zrobić, oba te akurat problemy nie występują w BFR
  • Odpowiedz
@monarchista: A to nie jest tak że jeśli SpaceX wybuduje swój kosmodrom co robi przecież w Texasie to będzie sobie mogła wystrzeliwać swoje własne rakiety bez potrzeby uzyskiwania jakichś pozwoleń od NASA?
Przecież Mars nie należy ani do NASA ani do USA więc jak SpaceX wyśle własną rakietę to może sobie tam lądować jak chce. Oczywiście wiem że nie wszystko jest tak proste ale mi wydaję się to logiczne, nie wiem,
  • Odpowiedz
@Spearhead: co do kosmodromu to w sumie nie ma znaczenia bo spacex wynajmuje dwie platformy i po prostu za to płaci. NASA nie wpływa na SpaceX, to oni planują i realizują załozenia. Natomiast lot i lądowanie to jest już kwestia prawna i wojskowa. Ogólnie cały świat który uczestniczy w branzy kosmicznej ma podpisana umowe o informowaniu o swoich zamiarach i lotach. USA chyba tego nie podpisało ale i tak informuje. Przypuszczam,
  • Odpowiedz
@monarchista: No ale mi chodziło o lądowanie na Marsie nie na Ziemi, no i przecież SpaceX może teoretycznie szkolić własnych astronautów chociaż nie ma w tym żadnego doświadczenia, a nie brać tych z NASA
  • Odpowiedz