Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś wytłumaczyć, co oznacza granatowy trójkątcik a co biały w kolumnie zwierciadła wód? Chcę sobie taką małą studnię studzienkę wywiercić, co by mieć do podlewania w ogrodzie. Mam kartę z odwiertu robionego kilkadziesiąt metrów obok i się zastanawiam jak głęboko bym musiał się w końcu dokopać
#geotechnika może ktoś z #budownictwo wie po badaniach gruntu i #studnia
Norskee - Może mi ktoś wytłumaczyć, co oznacza granatowy trójkątcik a co biały w kolu...

źródło: comment_pRuSL77HRzbfskqhrQAr8l7Ju2nVPVLw.jpg

Pobierz
  • 16
@papier96: nie no wezmę chyba wiertnicę i tyle. Przy takiej pogodzie jak mamy od kilku lat z podobną prognozą na przyszłość bez licznika ogrodowego zbankrutuję za wodę, a samo założenie licznika wyjdzie 9999 razy drożej niż wykopanie dziurki na 1.5 metra czy tam nawet trochę więcej
@przemodan: dokładnie nie liczyłem, ale licząc działkę jako centrum, to 100m na zachód jest abisynka na skwerze, a ten odwiert to jakieś 50m na wschód od działki, dlatego też liczę na to, że faktycznie gdzieś tam będzie ta woda, nawet minimalna wydajność by była bardzo spoko
@Norskee:

5 metra czy tam nawet trochę więcej

To 1,5m wcale nie musi być wystarczające.
Są pewne rodzaje gruntów, które są przepuszczalne np. piaski drobne, a inne nieprzepuszczalne jak np. gliny.
Jeżeli to wiercenie było wykonane w krótkim odstępie od ostatnich opadów, to ten poziom wody może być zwodniczy.
Ponieważ po opadach woda wsiąknęła w piasek, ale nie przeszła przez glinę, wtedy wg twojego profilu mamy słup wody o głębokości 10cm,
@flager: To naprawdę nie jest duża działka - ładowanie kręgów raczej bezsensowne przy takich rozmiarach działki. Łącznie jakieś 300m^2 zieleni, więc nawet gdyby taka studnia nie miała wydajności 50l na minutę, tylko na dobę, to już by sporo odciążyło gdyby faktycznie tak płytko była woda, bo koszt inwestycji byłby absurdalnie niski. Gdyby wydajność była większa, to wiadomo, że lepiej, ale nie ma co przesadzać

Problem jest taki, że założenie licznika na
@Norskee: Rzecz w tym, że przy tak niskim słupie wody nie uzyskasz takiej wydajności (chyba, że twój teren jest położony niżej i jest to woda napływająca). Woda w gruncie przy wysokości 0,2m nie napływa raczej tak szybko do tak małego otworu. Dodatkowo weź pod uwagę, że sama twoja studnia o głębokości 1,5 będzie miała pojemność wody ok. 6,3 litra (zakładam, ze chcesz użyć ręcznej wiertnicy, czyli takiej o średnicy do ok.
@Norskee: Jeżeli koniecznie chcesz skorzystać z wiertnicy i nie robić studni z kręgów, to wywierć otwór na głębokość 3÷4m, wtedy będziesz miał studnie o pojemności 53÷85 litrów i większym napływie wody (przy założeniu poziomu wody 1,3m, co jak podkreślam dla okresów bezdeszczowych jest mało prawdopodobne).
@flager: Mogę spokojnie wywiercić i 7 metrów. Znalazłem jeszcze jeden odwiert w pobliżu działki i poziom zwierciadła 1,2m, ale daty wykonania odwiertu są nieuzupełnione - skład ciągle taki sam - piasek i szara glina piaszczysta.
Abisynka na pobliskim skwerze z 1966 roku ma podobno 11 metrów, ale skwer jest wyniesiony o jakieś 1,5-2 metry ponad wysokość mojej działki.

Zaryzykuję, bo i tak niewiele stracę nawet jeśli się nie uda

Tych odwiertów