Wpis z mikrobloga

Witaj! Jestem badaczem bezpieczeństwa. Czy ktokolwiek ma pojęcie o tym, w jaki sposób dostarczono wirusa komputerowego? Jeśli możesz uzyskać kopię pliku wykonywalnego (.exe), czy możesz przesłać go na VirusTotal.com i podać adres URL VirusTotal?
Mnie dziś to trafiło z jednym komputerem. Kolega otworzył maila z "fakturą" w Thunderbirdzie, okazał się "pusty", nie szło nic z nim zrobić. Komputer nagle zaczął mulić, zrestartował go, po restarcie syf zrobił swoje - pliki zaszyfrowane. Dobrze, że miałem kopię z piątku. W kopii jednak był już jakiś podejrzany plik, którego F-Secure mi wyrzucił "C:\Windows\Temp\02122443\Documents and Settings*******\AppData\Local\bionics-32\bionics-61.exe" - Gen:Variant.Razy.279931

Także nie wiem, czy to coś w mailu było, czy raczej ten
Witam
Mój system w firmie tez zaatakowano wszystko zaszyfrowane mimo ze zabezpieczone Nortonem i bramami Technicy z Nortona dziś nie dali rady jutro będą walczyć jeszcze raz ogulnie atak w skali światowej.
Jeżeli ktoś z Państwa otrzymał email wyglądający jak próba oszustwa pochodzący z kampanii z fałszywą przesyłką DHL to prosimy o wrzucenie załączników z tego maila oraz plików wykonywalnych, które podejrzewają Państwo za niebezpieczne na portal VirusTotal oraz przesłanie linka (tutaj albo na adres cert@cert.pl). W miarę możliwości postaramy się pomóc w tej sprawie.

Operator CERT Polska
@certpl: dostawałem takie mejle ale na bierząco usuwałem ostatnio dostałem z firmy ubezpieczeniowej o zwrocie nadpłaty nic nie otwierane zweryfikowane telefonicznie i usuniete