Wpis z mikrobloga

„Rzeczą głupią jest wierzyć, że #libertarianizm (bądź dowolna inna filozofia społeczna) jest w choć najmniejszym stopniu zdolny stworzyć niebo na ziemi, ale rzeczą kluczową jest zdać sobie sprawę, że etatyzm (we wszelkich swoich odmianach) jest doskonale zdolny stworzyć piekło na ziemi. Umiejętność rozpoznania wielkiego zła jest sama w sobie istotnym dobrem.”
J.B.W.

#4konserwy #neuropa
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie uznaje prawa patentowego. Do wymogu testowania leków podchodzi nijak. Jak ktoś chce wcinać leki eksperymentalne, to niech to robi, a jak ktoś nie chce, to nie.


@niepodszywamsiepodbiauka: A odpowiedzialność karna? Jezeli firma Januszex wypusci nieprzebadana substancję wkladajac ogromne srodki w marketing, a po kilku latach okaże sie ze to talidomid2? Również brak bo nikt ci nie kazal kupowac?
  • Odpowiedz
@PanLogik: To nie rzadny rabunek tylko opłata za możliwość korzystania z dóbr publicznych. Jak pójdziesz do prywatnego sklepu i coś kupisz to nakaz zapłaty też uznasz za rabunek xD?
  • Odpowiedz
@tyrytyty: Wnioski sa zakonczone kropką, w mojej wypowiedzi jest znak zapytania czyli to jest pytanie. I firma nie wprowadza ludzi w blad bo np lek jest obiecujacy, cos tam dziala ale po latach wychadza przerazajace skutki uboczne o ktorych nikt nie wiedzial, bo nie bylo wieloletnich badań i co wtedy?
  • Odpowiedz
To nie rzadny rabunek tylko opłata za możliwość korzystania z dóbr publicznych.


@Al-3_x: To nie jest żadna opłata, bo normalnie, gdy nie korzystam, nie płacę, a tutaj muszę. Też płacisz piekarni w której nie kupujesz, za samą możliwość zakupu bułek? Nie? No to powinieneś, w końcu to nie rabunek!

Dobro ogółu jest ważniejsze niż twoje.

Jak skończysz szkołę i zaczniesz pracować, a przede wszystkim zobaczysz ile państwo ci zabiera w ramach tego "dobra ogółu", to zaczniesz inaczej
  • Odpowiedz
@niepodszywamsiepodbiauka:

gdy nie korzystam,

Nigdy nie byłeś u lekarza? Nie uczyłeś się xD Policja ma cie na liście osób których nie ochrania?
Już sam fakt, że mieszkasz w tym kraju zobowiązuje cie do opłaty. W końcu chyba wiesz co to mieszkanie na
  • Odpowiedz
Nigdy nie byłeś u lekarza?


@Al-3_x: Raz mi się zdarzyło dostać termin na zabieg za 3 lata. Wykonany oczywiście prywatnie, bo wolę zapłacić dodatkowo i żyć jak człowiek.

Nie uczyłeś się

Tak i koszt tej nauki przerasta jakieś 10-krotnie cenę rynkową. Dodatkowo polskie papiery z edukacji wyższej są nic warte, ze względu
  • Odpowiedz
@niepodszywamsiepodbiauka:

Wykonany oczywiście prywatnie, bo wolę zapłacić dodatkowo i żyć jak człowiek.

Stan obecnej służby zdrowia jest fatalny ale nie dlatego, że jest państwowy xD
Przypominam, ze ZSRR miało świetną służbę zdrowia, a komunistyczna Kuba ma ją do tej
  • Odpowiedz
Przypominam, ze ZSRR miało świetną służbę zdrowia

Kompletna bzdura: https://mises.pl/blog/2012/07/20/maltsev-czego-uczy-nas-sowiecka-medycyna/

a komunistyczna Kuba ma ją do tej pory

To prawda, ale kosztem wszystkiego innego. Kuba była bogatym i świetnie prosperującym krajem, który fidel doprowadził do ruiny, ale na służbę zdrowia łożył ogromną ilość pieniędzy i ta faktycznie utrzymała poziom.

Dowody
  • Odpowiedz
@niepodszywamsiepodbiauka: Ok, a teraz powiedz mi ktory koncern zdecyduje sie na wieloletnie badania podnoszace bezpieczenstwo swojego produktu wydajac ogromne ilosci pieniedzy jezeli prawo patentowe nie obowiazuje i zaraz po wprowadzeniu produktu na rynek dziesiątki innych firm skopiuje jego substancje i bedzie sprzedawac bez wczesniejszych kosztow na badania?
Obecnie juz wiekszosc firm farmaceutycznych nie jest zainteresowana synteza nowych lekow, tylko wytwarza te na ktore wygasly patenty i czeka niecierpliwie na zakonczenie
  • Odpowiedz
Obecnie juz wiekszosc firm farmaceutycznych nie jest zainteresowana synteza nowych lekow, tylko wytwarza te na ktore wygasly patenty i czeka niecierpliwie na zakonczenie kolejnych.

@Nivele: Czyli to obecne regulacje powstrzymują większość innowacji w branży leków? Przykre, nie sądzisz? Szczególnie, że przez to umierają ludzie.

IMO libertarianizm w tych kwestiach spowoduje wygaszenie innowacji

Patrz
  • Odpowiedz
To nie jest żadna opłata, bo normalnie, gdy nie korzystam, nie płacę, a tutaj muszę. Też płacisz piekarni w której nie kupujesz, za samą możliwość zakupu bułek? Nie? No to powinieneś, w końcu to nie rabunek!


@niepodszywamsiepodbiauka: Jaki zatem libertarianizm proponuje sposób na finansowanie budowy i remontów ulic i chodników, sposób egzekwowania opłat od ich użytkowników oraz w jaki sposób zabezpieczone zostaną chodniki przed nieuprawnionym użyciem?

No i oczywiście ma
  • Odpowiedz
Jaki zatem libertarianizm proponuje sposób na finansowanie budowy i remontów ulic i chodników, sposób egzekwowania opłat od ich użytkowników oraz w jaki sposób zabezpieczone zostaną chodniki przed nieuprawnionym użyciem?

@Pawu1on: Problem z tego typu pytaniami jest taki, że nie da się na nie odpowiedzieć, bo nie mam szklanej kuli. Ale mam propozycję - może zniesiemy zakaz budowy prywatnych dróg, wprowadzony jeszcze w średniowieczu, by nie unikano bramek celnych i sprawdzimy?
  • Odpowiedz
Czyli to obecne regulacje powstrzymują większość innowacji w branży leków? Przykre, nie sądzisz?


@niepodszywamsiepodbiauka: Nie zrozumielismy sie, te firmy nigdy nie byly tym zainteresowane i powstaly wylacznie zeby wprowadzić generyki. Patent na substancje czy metode jej syntezy firma dostaje na 20 lat co gwarantuje, ze poniesione koszta na badania sie zwroca, bez tego bardzo watpie aby jakiekolwiek firmy wykladaly taka kase gdy raz: nie beda musialy, dwa: inne firmy zaraz beda to sprzedawac na minimalnej marzy.

To, czy rynek będzie się opierał na przetestowanych droższych lekach, czy na nieprzetestowanej taniej masie, zależy od konsumentów. Widzę przesłanki w obie strony, ale trudno mi wyrokować. Natomiast wiem jedno, jeżeli konsumenci będą oczekiwać leków przetestowanych, to sposoby finansowania znajdą się same - tak działa wolny
  • Odpowiedz
nie beda musialy, dwa: inne firmy zaraz beda to sprzedawac na minimalnej marzy.

Po prostu nie widze jak wolny rynek mialby tu dzialac, podasz jakies rozwiazanie?

@Nivele: Jeszcze raz: ja rozumiem te wątpliwości, bo to są podstawowe argumenty etatystów wobec utrzymania patentów, więc skoro krótkie wyjaśnienie nie wystarczyło, to rozłożę to na czynniki.
Masz grupę osób, oczekujących przetestowanych leków, gotowych wyłożyć na nie niemałe pieniądze.
Czyli istnieje niezagospodarowana nisza na takie leki. Próżnia, której rynek nie lubi. Nie ma czegoś takiego "że nie będą musiały testować". Koncerny będą musiały, bo tego wymagają konsumenci, jeżeli tego nie zrobią, to ich lek się nie sprzeda.
"Wiem jedno, jeżeli konsumenci będą oczekiwać leków przetestowanych, to sposoby finansowania znajdą się same - tak działa wolny rynek." - czy to będzie crowdfunding, presale, model abonamentowy, budowanie marki, coś zupełnie nowatorskiego, nie wiem, ale wolny rynek da sobie radę i kompletnie nie trzeba się tym przejmować. Rynek zaspokoi każdą odpowiednio dużą potrzebę. Naprawdę, "troska" ze strony państwa o dobro przedsiębiorców, nie jest do niczego potrzebna, bo ci, jeżeli będą zaspokajać potrzeby, to na tym
  • Odpowiedz
Nie ma czegoś takiego "że nie będą musiały testować". Koncerny będą musiały, bo tego wymagają konsumenci, jeżeli tego nie zrobią, to ich lek się nie sprzeda.


@niepodszywamsiepodbiauka: jak juz teraz nie muszą testować. W tabletce leku jest najczesciej kilka mg substancji czynnej i to ta substancja przechodzi wszelkie badania i wplyw na organizm żywy. Jak zostanie dopuszczona i patent wygasnie, to inne firmy jej ponownie nie badaja, wystarczy ze wykażą
  • Odpowiedz