Wpis z mikrobloga

Puklerzniczek karłowaty (Chlamyphorus truncatus) – gatunek ssaka występujący endemicznie na równinnych obszarach Argentyny. Osiąga około 13 centymetrów długości i 120 gramów masy ciała. Jest najmniejszym z pancernikowatych, a także jedynym pancernikowatym, którego pancerz jest prawie całkowicie oddzielony od ciała. Jest aktywny nocą. Żywi się głównie mrówkami i larwami, które znajduje podczas kopania tuneli. Oprócz tego w skład jego diety wchodzą korzenie i podziemne pędy roślin, dżdżownice, ślimaki oraz różne owady. W niewoli zaobserwowano osobniki spożywające arbuzy i awokado. Puklerzniczek większość czasu spędza pod ziemią, dlatego nie ma zbyt dobrze rozwiniętych oczu. Zamiast tego polega głównie na zmyśle dotyku. Jego przednie kończyny są przystosowane do kopania. Są one na tyle duże w stosunku do wielkości zwierzęcia, że poruszanie się na powierzchni sprawia mu duże problemy. Gatunek ten jest poligamiczny. Samice rodzą jedno młode.
Gatunek jest słabo poznany. Populacja nie ma nadanego statusu ze względu na zbyt małą ilość danych. W niewoli puklerzniczek karłowaty radzi sobie bardzo słabo. Wiele zwierząt umiera jeszcze podczas transportu, zwykle w niewoli żyją od kilku godzin do ośmiu dni. Zaobserwowano jednak 3 osobniki, schwytane w 1970, 1985 i 2009, które żyły w niewoli odpowiednio 30, 22 i 8 miesięcy.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu
DuchBieluch - Puklerzniczek karłowaty (Chlamyphorus truncatus) – gatunek ssaka występ...

źródło: comment_QjZVVtGPSiVl0547FwROtMWSc9QsxLWq.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
  • 2
@Iliilllillilillili Pewnie w celu zbadania ich stylu życia. Prawdopodobnie mają też nadzieję, że w końcu będą w stanie utrzymać je przy życiu. Poza tym wiele zwierząt łapie się po to, aby były bardzo wyjątkowym zwierzęciem domowym, co przez ich niewielką żywotność nie sprawdza się zbyt dobrze.
  • Odpowiedz