Wpis z mikrobloga

W czwartek ok. południa przypadło rekordowe zapotrzebowanie na moc w systemie elektroenergetycznym - wynosiło nawet 23 tys. 429 MW. W tym czasie produkowaliśmy 21 tys. 593 MW. Sytuację ratował import energii z Niemiec, Szwecji i Litwy.


Gdyby tylko istniało źródło, które szczyt generacji ma w środku słonecznego dnia...

http://energetyka.wnp.pl/jest-pierwszy-letni-rekord-zapotrzebowania-na-energie-elektryczna,325577_1_0_0.html
#energetyka #oze #blackout #gospodarka
babisuk - > W czwartek ok. południa przypadło rekordowe zapotrzebowanie na moc w syst...

źródło: comment_Q2e0bSz3Wj1ZppsR4xiYJ4JJQZQmk2DB.jpg

Pobierz
  • 12
@babisuk: pokaże, że fotowoltaika to droga zabawka "ekologów" na uzupełnienie paru dni w roku. Wystarczy zamiast tego postawić elektrownię konwencjonalną/atomową i mieć znacznie więcej energii dostępnej przez całą dobę cały rok.

Ta czeska produkcja fotowoltaiczna w szczycie to jest właściwie jeden blok elektrowni konwencjonalnej.
@wonsz_smieszek:

Wystarczy zamiast tego postawić elektrownię konwencjonalną/atomową i mieć znacznie więcej energii dostępnej przez cały dzień cały rok.

Huehue. To tak nie działa. Znasz pojęcie elektrowni szczytowych? Cenę energii tak wytworzonej i ekonomikę całej takiej elektrowni szczytowej? Czym jest capacity factor I jak wpływa na opłacalność elektronowi?

fotowoltaika to droga zabawka "ekologów"

Droga to dzisiaj jest energia w szczycie letnim na polskiej TGE, bo konwencjonalne elektrownie nie ogarniają. Tworzony na polityczne
Ta czeska produkcja fotowoltaiczna w szczycie to jest właściwie jeden blok elektrowni konwencjonalnej.


@wonsz_smieszek: no i?
PV pracuje z CF 10-11% I idealnie trafia w szczyt dzienny - jaka elektrownia konwencjonalna będzie opłacalna bądź wgle tańsza niż PV przy takim CF?
@Luris: Opole buduje teraz bloki po 900 MW, nie tak dawno oddane Jaworzno czy Ostrołęka też tyle mają :)

@babisuk: Tak, PV ma niszę, sam kilku paneli używam, bo wygodniej niż instalację ciągnąć, a jak prądu jednak braknie, bo przez tydzień ładują 6 godzin i to na 30% , to nic się nie stanie. To jest fajna zabawka te panele.

PV pracuje z CF 10-11% I idealnie trafia w szczyt
Akurat wskaźnik wykorzystania mocy to panele mają w naszej części Europy mizerny.


@wonsz_smieszek: czy nie to napisałem? 10-11%.

To jest naprawdę ich wielka i jedyna zaleta :)

@wonsz_smieszek: a co z odpowiedziami na resztę pytań? Czy nadal uważasz, że budowanie konwencjonalnych elektrownii na pokrywanie szczytów letnich jest bardziej opłacalne?

PS:

nie tak dawno oddane Jaworzno czy Ostrołęka też tyle mają :)

@wonsz_smieszek: nie Ostrołęka, a Kozienice.
@babisuk: Nie możemy brać elektrowni słonecznych za elektrownie szczytowe. Nie mamy gwarancji, że w każdym momencie szczytu warunki atmosferyczne (natężenie światła słonecznego) pozwoli nam na potrzebny "zastrzyk" energii do sieci. Co innego elektrownia szczytowo-pompowa, najlepszy obecnie rodzaj magazynu energii, która może posłużyć do wytworzenia energii w każdym potrzebnym momencie (najczęściej szczytu). Dodatkowo musimy uwzględnić fakt, że latem, gdy ogniwa produkują więcej energii, mamy mniejsze obciążenie w sieci niż w zimę, gdy
Nie mamy gwarancji, że w każdym momencie szczytu warunki atmosferyczne (natężenie światła słonecznego) pozwoli nam na potrzebny "zastrzyk" energii do sieci.


@mich_uj: no jasne - dają głównie w słoneczne dni. Akurat w szczycie letnim, który wynika ze wzmożonej klimatyzacji oraz większej pracy wszystkich urządzeń chłodniczych.

Dodatkowo musimy uwzględnić fakt, że latem, gdy ogniwa produkują więcej energii, mamy mniejsze obciążenie w sieci niż w zimę, gdy są mniej przydatne


@mich_uj: colego
babisuk - > Nie mamy gwarancji, że w każdym momencie szczytu warunki atmosferyczne (n...

źródło: comment_ipDwQvya7M7jQGHfdzb91Z4aW9WEdoqJ.jpg

Pobierz