Wpis z mikrobloga

W Rosji trwa właśnie zaciekła debata nt. podniesienia wieku emerytalnego kobiet o 8 lat oraz mężczyzn o 3 lata. Rząd optuje za zmianami, by nie spadły aktualne świadczenia socjalne przekonując, iż dzięki reformom średnia pensja wzrosłaby o 190 USD. Za reformę odpowiada Miedwiediew, oczywiście przeciw jest Duma. Sam Putin wbrew obietnicom z 2005 roku, ze nie wyjdzie przeciw swoim obywatelom dystansuje sie od reformy nie zabierając zdania.

A ja sie cieszę, ze nawet i w Rosji sa spore zawieruchy. Słaba Rosja to silniejsza Polska.

#rosja #putin
  • 17
@szurszur: ale ja nie komentuje reformy per se tylko zawieruchę. :) Trzeba być niespełna rozumu by kłócić sie z reforma mierząc komfort życia PKB/hajsem, którego de facto kiesa narodowa będzie miała więcej. To jest bardzo prosty rachunek.

Ja komentuje ewidentnie duże zamieszanie, gdzie jest duży podział w Dumie, gdzie od lat mówi sie, ze embargo Rosji nie dotyczy i gdzie nawet Putin musi trzymać mordę krótko.
@PanJapson: Rosja swoje problemy wewnętrzne wyeksportuje na zewnatrz na czołgach,więc czy powinno nam zależeć żeby tam doszło do jakiegoś załamania ? W najlepszym scenariuszu czekałaby nas inwazja Rosjan tak jak teraz Ukraińców,pozatym 60 rubli za dolara w dłuższej perspektywie to też nic dobrego...
@Hetman11: geografie mamy jaka mamy a jej jedno z podstawowych praw to ograniczone zasoby. Jesteśmy na kursie kolizyjnym, aczkolwiek nie zgadzam sie, ze musi sie on zakończyć bezpośrednim starciem. Słaba Rosja to polskie wpływy na Ukrainie czy Białorusi, gdzie będziemy mieć/mamy naturalne przewagi nad tambylcami. Życzę sobie i Tobie dołączenia Ukrainy i Białorusi do UE jak już marzymy.
@PanJapson: Ja sobie jakoś nie moge wyobrazić jak Moskwa traci wpływy polityczne w Odessie czy Mińsku pozwalając Ukrainie i Białorusi wejść do Unii,marzenia ścietej głowy,a Ukraińcy prędzej chcieliby wpływów niemieckich a nie polskich u siebie,a Berlin napewno biernie sie przygladać nie będzie ewentualnej naszej ekspansji.
@Hetman11: tyle, ze na otwarciu tych rynków Berlin zyskałby moim zdaniem jeszcze więcej nie dyskontując naszego wzrostu jako zagrożenia dla nich.

Co do Rosji, to mam nadzieje za naszego życia tego doświadczymy. Rosja jest słaba a będzie tylko słabsza, przynajmniej gospodarczo, choć mawiają, ze jej nie można oceniać naszymi kategoriami.
@PanJapson: Ja scenariusz widze taki:Ukraina jest na skraju wydolności i gospdarczej i politycznej,a jak padnie to cały swiat odetchnie z ulgą pozwalając Moskwie wziąć tę Ukrainę pod swoje skrzydełka.Moskwa tam dopompuje troche ropy i gazu,Donbas z kopalniami zacznie znowu działać i jakoś to będzie.
@Hetman11: To nawet nie jest kwestia chciejstwa, ale braku czegoś atrakcyjniejszego do zaoferowania przez Polskę.
Nie ma co mieć pretensji, że ktoś woli silniejszego niż Polskę, która w oczach prozachodnich Ukraińców czy Białorusinów straciła na znaczeniu w ostatnich 3 latach. Inna sprawa, że w obecnej sytuacji Ukraina najmocniej się liczy z USA.
Nie zrekompensujemy ani rosyjskich dotacji dla Białorusi ani nie wygramy w licytacji na inwestycje na Ukrainie z Niemcami.
@szurszur: Polska to co miała już zaoferowała:cztery razy wieksze zarobki dla 2mln Ukraińców i uniwersytety z których też chetnie korzystają,a potem niech wracają i odbudowują mądrze swój kraj.
@Hetman11: ci z Ukraińców, z którymi ja dyskutuje większość planuje zostać w Warszawie. A i do zaoferowania mamy znacznie więcej, jako UE rzecz jasna. Nie wiem dlaczego stawiacie tutaj barierę miedzy UE a Polska- raz, ze w średnim terminie UE jeszcze będzie istnieć a dwa, ze inne porównania rzeczywiście nie maja sensu.
@PanJapson: A ja wiem,że jedyne na co możemy teraz liczyc to,że ten soft power czyli te 2 mln.Ukrainców które u nas jest będzie pozytywnie oddziaływać na swój kraj dzieki zdobytemu u nas doswiadczeniu,bo zapewne większość nie zapomniała skąd pochodzi i napewno też chcą aby u nich zadziało sie lepiej.
@Hetman11:

A ja wiem,że jedyne na co możemy teraz liczyc to,że ten soft power czyli te 2 mln.Ukrainców które u nas jest będzie pozytywnie oddziaływać na swój kraj dzieki zdobytemu u nas doswiadczeniu,bo zapewne większość nie zapomniała skąd pochodzi i napewno też chcą aby u nich zadziało sie lepiej.


Tak z pewnością jest. Widać to chociażby po wysypie filmów porównujących np. drogi Ukrainy z drogami z Polski.

@Hetman11:

: Rosja
@Hetman11: Ukraina nie wejdzie do UE jeszcze długo. UE ma rygorystyczne wymagania, szczególnie że mają wewnętrzny kryzys i kolejny słaby członek Unii jest niepotrzebny.
@Hetman11: Ukraina jest sporo większa. Ja nie mówię, że to nie jest możliwe, ale przed Ukrainą jest długa droga. Reform jeszcze parę większych do wykonania zostało.