Wpis z mikrobloga

Witam.
Szukam niedrogiego, małego laptopa o rozmiarze 12 cali w cenie do około 1000zł. Uwagę kieruję w stronę laptopów poleasingowych.
Aktualnie używam Lenovo #thinkpad X200s (Core 2 Duo SL9400, 8GB RAM, dysk 250GB SSD), ale niestety dokucza niewielka moc procesora.

Zastosowanie:
* programowanie: Java J2EE (Spring), Visual Studio (głównie ASP.NET), Android Studio, czasami inne
* czasami pracuję z maszynami wirtualnymi, więc VT-x, VT-d procesor musi obsługiwać.
* w gry nie gram

Wymagania:
* mile widziane VGA

Zastanawiam się nad wyborem głównie spośród modeli Lenovo X220, Lenovo X230, HP 2570p, Dell E6230.
X220:
+ możliwość ławego odblokowania BIOSu - wyłączenia whitelist WWAN i WLAN
+ #trackpoint
+ podobno dobrej jakości ekran (IPS) w wersji z CPU i7
- starsza generacja procesora niż w pozostałych

X230:
+ #trackpoint
+ podobno dobrej jakości ekran (IPS)
+ nowsza generacja procesora niż w X220
- whitelist na kartę WWAN
- whitelist na kartę WLAN

2570p:
+ nowsza generacja procesora niż w X220
+ wymienny procesor (chociaż ja pewnie i tak z tego nie skorzystam)
- cięższy od X220, X230
- whitelist na kartę WWAN

A może warto jednak wybrać coś z procesorem ultraniskonapięciowym (U)?

Uprzedzając pytania o rozmiar 12 cali - mam w domu drugi monitor, więc da się spokojnie pracować. Potrzebuje czegoś mobilnego na uczelnię.
Korzystam na co dzień z systemu Linux.

#szukamlaptopa #laptopy #informatyka #programowanie #pytanie #linux #windows #windows10 #virtualbox
  • 14
  • Odpowiedz
No właśnie, piszę ten komentarz z x240 kupionego za 700zł w stanie prawie idealnym. :) i5-4300U, HDD (zmieniłem na SSD), 4GB ramu (upgrade to 8GB). Śmigam aktualnie na elementaryOS 0.4.1 Loki. Ogólnie to polecam, bardzo mobilny sprzęt a do tego nie rozwala się od byle czego. :)

Ja kupiłem oczywiście poleasingowy w wersji bez czytnika i bez anten WWAN i baterią min. 3h (aczkolwiek wysłali mi model z czytnikiem linii papilarnych oraz
  • Odpowiedz
@franek_w: @kuba130000: Dzięki za odpowiedzi, ale niestety X240 posiada tylko 1 slot na RAM, więc jego ewentualna rozbudowa byłaby dość kłopotliwa i droga albo w ogóle niemożliwa (powyżej 8GB). Poza tym pozostając przy Thinkpadzie brak fizycznych klawiszy TrackPointa dałby mi się mocno we znaki. W ogóle decyzja Lenovo o pozostawieniu tylko 1 gniazda na RAM w X240 i późniejszych modelach podczas, gdy konkurencja regularnie daje 2 jest co najmniej nierozsądna.
  • Odpowiedz
@kidi1: Dzięki za odpowiedź, ale wydaje mi się, że w tym budżecie można znaleźć mocniejszy sprzęt niż ten z serii X201(i). Dlatego zastanawiam się m.in. nad X220 i X230. Poza tym wersje tablet są większe i nie mają opcji 9-komorowej baterii. Chociaż muszę przyznać, że obsługa rysika jest dość interesująca i jestem ciekaw, jak sprawdziłaby się "w praktyce".
  • Odpowiedz
X220/30 to przepaść w jakości na tle x240. I3 i I5 również dostawały IPS w 20/30, kwestia tego kto co sobie wybrał. x220 miały ghostling na ipsie (w teorii, w praktyce miałem kilka sztuk z poprawnymi rewizjami i nie miały). 2570p ma padaczny ekran, sporo waży a ewentualna wymiana choćby klapy wymaga otworzenia całego laptopa do gołej płyty. Na plus że obsłuży QMa ale bez modów chłodzenia nie polecam. Aha, HP też
  • Odpowiedz
@scdt: Dzięki za odpowiedź. Zainteresował mnie jeszcze 13 calowy Fujitsu E734. Ciekawy model, stosunkowo tani, procesor 4 generacji Intela i3/i5/i7 w gnieździe (są wersje z U, M, a nawet wersje 4-rdzeniowe QM), ale dość mało popularny. Ciekaw jestem dlaczego. Niestety procesory, w które jest wyposażany, nie wspierają VT-d.
  • Odpowiedz