Wpis z mikrobloga

mirki z #rower i #szosa
mam delikatny problem z regulacją tylnej przerzutki (sora). Zaznaczę, że przełożenia zmieniają się płynnie i bezproblemowo.
Chodzi mi o to, że nie niektórych przełożeniach łańcuch delikatnie "strzela" (tak jakby zaraz miał zmienić koronkę). Jak np. ustawię go idealnie na 5 koronce, to na 6 i 7 "strzela". Jak ustawię idealnie na 6 to "strzela" na 5 ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Co może być powodem? Przebieg to ~600km, hak prosty, koło równo założone, łańcuch oczywiście czysty i nasmarowany.
Teoretycznie nie przeszkadza to w jeździe ale odgłos delikatnie denerwuje.
  • 16
  • Odpowiedz
@WarthogX: niezależnie od kierunku. Strzela po prostu na konkretnym przełożeniu. Po delikatnie regulacji śrubą baryłkową przestaje ale zaczyna na innym przełożeniu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@dodgers: mają 600km więc na pewno nie. Jak kupowałem rower to na łańcuchu był jeszcze oryginalny "smar".
Rzeczywiście sprawdzę jeszcze dokręcenie kasety ale wątpię czy to może być to.
  • Odpowiedz
@weland: btw #!$%@? ten "smar fabryczny" - w sensie zrób go na sucho, żeby Ci nie łapał brudu. Co kilkaset kilosów nałóż dobry smar i po nocy go zetrzyj do sucha znowu. Ostatnio tak robię i łańcuch jak nowy wygląda i pięknie chodzi.
  • Odpowiedz
@weland: zjechana kaseta, za długi łańcuch, kiepsko wyregulowana śruba regulacyjna 'B screw', niedokręcona kaseta albo pozbawiona podkładku, ale wtedy kaseta trochę się rusza i najczęstsze to lekko zgięty hak przerzutki po glebie lub nawet mocniejszym oparciu roweru o coś nieświadomie.
  • Odpowiedz
@shusty: zjechana kaseta, za długi łańcuch i zgięty hak odpada. Tu wszystko jest ok.
Śruba B screw to ta od regulacji odległości kółka prowadzącego od koronki? jeżeli tak, to też to muszę sprawdzić.
Niedokręcona kaseta będzie się ruszczą w przód i w tył czy na boki?
  • Odpowiedz
@weland: na boki, ale musiałaby być bardzo słabo dokręcona żebyś to wyczuł. Dokręć profilaktycznie, 40 Nm to idealna wartość, więc dość mocno już trzeba. W jakim stanie są linki i pancerze?
  • Odpowiedz
@vare: w bardzo dobrym, rower jeżdżony 2 miesiące, wszystko nowe. Dziś wieczorem sprawdzę jeszcze tą kasetę.
Jest możliwość, żeby bębenek kasety był krzywy?
  • Odpowiedz
@weland: Mam/miałem 3 rowery (Focus & Trek) na Sorze (3500) od nowości i zawsze miałem ten sam problem. Po wielu godzinach spędzonych na podmianie różnych elementów napędu i żmudnej regulacji, doszedłem do wniosku że nie da się tego idealnie ustawić. Odgłosu jakby obcierania łańcucha o koronki na niektórych przełożeniach nie udało mi się niestety wyeliminować.
  • Odpowiedz
@dimatteo: ja mam RD-R3000. Mam też dokładnie tą samą przerzutkę w innym rowerze i tam nie ma tego problemu.
Z drugiej strony jest to jednak tylko sora, więc może rzeczywiście być tak jak piszesz i nie uda się dojść co powoduje problem. Sprawdzę jeszcze dziś kasetę i odległość górnego kółeczka przerzutki od największej zębatki.
  • Odpowiedz