Wpis z mikrobloga

Co związanego z budową domu was interesuje? #budujzchaferem

W opracowaniu mam porównanie technologii murowanej, szkieletowej i drewnianej, w planach domy "inteligentne" oraz stworzenie kosztorysu budowlanego (kosztorys wykończenia domu powinien być niedługo gotowy).

O czym jeszcze napisać, jakie macie pytania?

A wczoraj dostałem kilka pytań od mojego czytelnika - wklejam moje odpowiedzi, może komuś się przydadzą.

>>> Ogrzewanie domu energoszczędnego ~100m2


Czym mniejszy dom i mniejsze zapotrzebowanie na ciepło tym bardziej opłaca się inwestować w ogrzewanie elektryczne: przeważają niskie koszty inwestycji. Przy dobrze ocieplonym domu o takim metrażu różnica w rachunkach między np. ogrzewaniem elektrycznym a pompą ciepła robi się "symboliczna" (np. kilkaset złotych rocznie). Aby stwierdzić o jakich kosztach mówimy i jakie ogrzewanie będzie optymalne trzeba już wziąć pod uwagę projekt i konkretną lokalizację oraz wykonać OZC. Dom energooszczędny domowi energooszczędnego nie równy.

>>> Maty grzewcze + klimatyzacja (PC powietrze-powietrze) czy pompa ciepła powietrze-woda podłogówka z funkcją chłodzenia?


To pytanie dopisuję do listy tematów do opracowania. Możliwości jest tak dużo, że w tej chwili trudno mi się wypowiedzieć jednoznacznie co jest lepsze.

>>> Czy klimatyzacja (chłodzenie) jest w ogóle potrzebna?


A to już zależy od każdego z nas :) Mnie nie jest potrzebna, ale trzymam się prostych zasad - w nocy otwieram okna, a w dzień je zamykam. Dla mnie jest komfortowo przez cały dzień, a pracuję głównie w domu. Oczywiście ktoś inny może mieć inne zdanie na ten temat... No i dużo zależy od projektu i lokalizacji budynku: dwa domy wybudowane obok siebie mogą mieć wewnątrz pomieszczeń temperaturę różną nawet o kilka stopni cesjusza. Wystarczy, jeżeli jeden budynek będzie miał duże przeszklenia skierowane od strony południowej, które nie będą zasłaniane w ciągu dnia.

>>> Czy rekuperacja bez GWC pomoże w utrzymaniu "chłodu" latem?


Nie. Rekuperacja wręcz może wtłaczać ciepłe powietrze do domu i z tego powodu część osób w lato ją wyłącza.

>>> Porównanie technologii murowanej, szkieletowej oraz drewnianej

>>> Aspekt technologiczny oraz rynek wykonawców


A o tym będzie za ok. tydzień na blogu :) Kończę pisać artykuł na temat tego, z czego wybudować dom. Pokażę zalety i wady każdego z rozwiązań, powalczę z mitami dotyczącymi domów drewnianych i poruszę temat akumulacji ciepła.

>>> Energooszczędność domu

>>> Gdzie jest granica pomiędzy "grubością" docieplenia, a opłacalnością inwestycji w skali, 10-20 lat?


To wymaga analizy konkretnego projektu oraz wiedzy o tym czym będzie ogrzewany dom. Na etapie projektu indywidualnego lub adaptacji projektant powinien zrobić symulację różnych rodzajów ocieplenia i wpływu na wysokość rachunków. Rzadko to jest wykonywane więc zazwyczaj wykonuje się OZC już po wykonaniu projektu. Osoba, która wykonuje prawidłowo OZC (a to nie jest proste) może zrobić właściwie każdą symulację na jaką mamy ochotę. Przykład: ostatnio mój znajomy skorzystał z takiej usługi i otrzymał informację o tym, jak wielkość przeszkleń wpłynie na zapotrzebowanie budynku na ciepło, co pomogło mu podjąć decyzję na temat liczby i wielkości montowanych okien.
Ogólnie raczej nie opłaca się dawać ocieplenia powyżej 20 cm, a wartość 15 cm wydaje się w sam raz, ale bez obliczeń i bez gruntownej analizy nie można stwierdzić jak to będzie opłacalne.

>>> Utrata sprawności PV w praktyce (nie wg danych producenta).


Hm. Dobre pytanie. W mojej umowie mam gwarancję nieprzekroczenia spadku uzysku o - bodajże - 0,8 punktu procentowego rocznie, a w przypadku przekroczenia gwarantują wymianę panela/paneli. Z drugiej strony nie natknąłem się na badania na ten temat. Odszukam kontakt do firmy, która zajmuje się badaniem paneli fotowoltaicznej, może takie badania przeprowadzali?
  • 2
  • Odpowiedz
@chafer: Co do rekuperacji i chłodzenia latem to się nie zgodzę. Moim zdaniem wentylacja mechaniczna bez rekuperatora bardziej ogrzeje dom niż ta z rekuperatorem (przy założeniu że temperatura na zewnątrz jest większa niż wewnątrz). Zatem to wentylacja mechaniczna powoduje nagrzewanie, a sam rekuperator jest w stanie to nagrzewanie ograniczyć (zachowując włączoną wentylację) - na tej samej zasadzie na jakiej ogranicza wychładzanie kiedy na zewnątrz temperatura jest niższa.
  • Odpowiedz