Wpis z mikrobloga

Witam Was serdecznie,
odkąd wróciłem do Wiedźmina 3 borykam się z problemem - w ciągu trzech, ciągłych godzin gry komputer wyłączył się w sposób jakby odcięto mu zasilanie (nie było żadnego laga czy coś) i po sekundzie uruchomił ponownie. Powtórzyło się to trzy razy, stąd założenie tego tematu. Mam podkręcony procesor i5-4690k na 4.5ghz przy 1.27V w trybie offset od ok. 3 lat, 1.5 roczną kartę graficzną Palit GTX 1070 SJS na 2063 realnego taktowania rdzenia i 4400mhz pamięci w grach. Przez około rok używałem podkręconych pamięci Crucial Ballistix Sport 2x8gb 1600mhz CL9 na 2400mhz cl10 1.76V. Przewiduję, że to pamięci, ponieważ przy OC występowało to znacznie częściej. Z drugiej strony znajomy, który ma taki sam zestaw oprócz grafiki (970tka) wymieniał swojego CoolerMastera G550M z powodu restarów, niestety nie pamiętam szczegółów, jak to u niego wyglądało.

Będę wdzięczny za pomoc, sam nie wiem jak rozpoznać usterkę, ponieważ dziennik zdarzeń windowsa nie informuje o żadnym błędzie a o uruchomieniu komputera bez czystego zamknięcia. Najgorszej by było, jakby się okazało że to procesor lub płyta główna padła od OC ramu, jeśli jest to możliwe oczywiście…
#pcmasterrace #nvidia #intel #overclocking #komputery #pc #informatyka
  • 27
@karoleeek: najpierw to sprawdź temperatury, może cpu się grzeje, może sekcja zasilania na mobo umiera, a może jakiś problem z zasilaczem na dużym poborze mocy, możliwości co może nie grać jest kilka.
@karoleeek
U mnie takie coś parę lat temu działo się na phenomie x6 podkręconym z 2,7 do 3,7 GHz. Przyczyną okazało się nadpalone gniazdo dodatkowego zasilania 12 V płyty głównej. Podkręcony phenom ciągnął tak wielki prąd, że gniazdo nie wyrobiło obciążenia...
@karoleeek: pobierz occt i puść infinite stress test i monitoruj napięcia na liniach (będziesz miał monitoring w tym programie). Jak przez około godzinę nic się nie stanie, to trzeba szukać przyczyny gdzieś indziej. 75 stopni to jeszcze spokojnie akceptowalna temperatura, więc nie powinno to powodować awaryjnych restartów.
@smk666: Dobrze rozumiem, że skończyło się to wymianą płyty głównej, tak? Moim zdaniem to jest mało prawdopobone, płyta to MSI Z97 Gaming 3, a więc przeznaczona do OC. Jak dobrze pamiętam to dalej i5 po OC ciągnie mniej niż i7, więc wydaje mi się to nieprawdopodobne.
@Kauabang: BSODy przy OC pamięci wywalały się jedynie przy uruchamianiu systemu, jeśli Windows się uruchomił to w trakcie stress testów robił się taki restart jak tutaj lub "bootloop" prowadzący do resetu ustawień biosu.
@karoleeek
Akurat wtedy przesiadłem się na gamingowego lapka ale płyta (M4A87TD EVO, więc też nie byle gówno) po wyczyszczeniu pinów z sadzy i wymianie wtyczki zasilacza śmiga do dzisiaj u mojego kumpla bez problemów. Przyczyną była kiepska jakość styków w zasilaczu chiefteca 600W modular i przeładowanie linii ogromnym prądem - ten phenom wciągał po oc wg obliczeń około 150W.
@Kremufczyn: Przywrócę cały bios do stockowych, słyszałem że zbyt wysokie napięcie może spowodować zmniejszenie potencjału oc podzespołów, jeśli to nie pomoże to będę próbować z 1.55V na ramy. Gorzej, że "testy" na stockowych będą wiązały się ze zmniejszeniem ustawień albo utratą płynności jeśli chodzi o Wiedźmina, niezbyt fajna robota..
@Kremufczyn: @freaky-: @smk666: @Kauabang: Odpaliłem power supply test w OCCT na domyślnym biosie a potem z podbiciem do 1.55V ramu, w obu przypadkach test oblany w niecałą minutę. Będę szukał zasilacza na zmianę, ale myślę jeszcze o tej plamie, może to ona powoduje crash procesora? Nie chciałbym próbować dalej ze względu na ryzyko uszkodzenia dysków takimi restartami.
@karoleeek Ta plama to mi wyglada najwyżej na odcisk tłustego palucha przy montażu ( ͡º ͜ʖ͡º). Podmień zasilacz, może być tak, że się szyna 12V nie wyrabia pod obciążeniem. Alternatywnie wstaw jakąś słabą grafikę lub użyj zintegry i ponów testy.
@Kremufczyn: @freaky-: @smk666: @Kauabang: Mieliście rację, na 99.9% zasilacz. Przed chwilą wyjąłem kartę graficzną i na zintegrowanej z domyślnymi ustawieniami biosu zrobiłem test. 10 minut bez problemu, to samo z linx'em, czyli procesor nie był problemem.

Teraz zostało jedynie poszukiwanie nowego modelu chociażby na czas reklamacji CoolerMastera, więc jeśli macie jakieś propozycje z minimum 5 letnią gwarancją (nauczyłem się po dzisiaj) to będę wdzięczny.