Wpis z mikrobloga

flamezz: już Ci pisałem w jakimś wątku...

Do astrofoto skup się na montażu paralaktycznym (SW Star Adventurer (aparat), EQ3/2 (aparat/teleskop (krótkie czasy)), EQ5, HEQ5...

Syntą 8, po podłączeniu aparatu do wyciągu, możesz próbować foto ISS czy avikować planety.

Do teleskopów na montażu Dobsona (czyli np. Synta 8) można dokupić/zrobić specjalną platformę paralaktyczną.

Jednak nie jest to z pewnością docelowe rozwiązanie, nie warto w niego raczej inwestować, lepiej od razu kupić montaż paralaktyczny.
@flamezz:
Do EQ3-2 musisz jeszcze dokupic lunetke biegunową i silnik do prowadzenia (w jednej lub dwoch osiach).
Do StarAdventurera statyw.
Oba teleskopy przy poprawnym ustawieniu na gwiazde polarna pociagna z Twoim 200mm czasy ok 2min - wszystko zalezy od ustawienia.
Jesli to mialoby byc tylko foto z aparatu + obiektyw, to wzialbym SW SA.
Na początek nie ma co pchać się w fotografowanie teleskopem: lepiej kupić samą głowicę (tak jak mówili koledzy powyżej: eq3-2, SW adventurer) do tego używana lustrzanka i jakiś krótki teleobiektyw, np 135mm. Nie wydasz dużo a zobaczysz czy jest to hobby dla Ciebie. Jak się spodoba to łatwo to sprzedasz i będziesz mógł kupić coś droższego a zabawy z takim podstawowym zestawem starczy na długo :)
@flamezz: 200mm też będzie ok na początek. Sam jestem początkującym i złożyłem zestaw canon 450d+ eq3-2 z napędem, lornetką biegunową, tairem 3s i sonnarem 135 w cenie poniżej 1,5k. Do rozległych mgławic 200 może być zbyt długa, ale gromady otwarte, mgławice typu m42, laguna, veil będą wychodziły fantastycznie :) Na Twoim miejscu szukałbym na forach astronomicznych używek i zaczynał od podobnego zestawu. Co do głowic dedykowanych astrofoto nie mam doświadczenia ale
@flamezz: zacznij czytaf tutoriale i fora... Mirki Ci wszystkiego nie powiedza.
Nie, bo ten "pilocik" bez ustawienia montazu na GP, pociagnie co z 10-15s klatki.... A nie oto chodzi.
@flamezz: za 3k to zainwestowałbym w HEQ5, ktory te wszystkie rzeczy ma wbudowane i jest o kilka klas lepszy.
Szukaj uzywkek... da sie je kupic znacznie taniej.
Szukaj na allegro, olx, a przede wszystkim forach astronomicznych...