Wpis z mikrobloga

TL;DR: Wymieniam RAM w lapku i potrzeba mi waszej pomocy.

Dobra, potrzebuję pomocy #pcmasterrace z laptopem.

Powiadam wam mircy i mirabelki komputerowcy: nie potrzebuję porad "lepiej złóż klocka, większe osiągi", "po co inwestować w laptopa" i tym podobne bo doskonale o tym wiem. Zasób pieniężny i praca wyjazdowa powodują bardzo ów ładną prośbę.

Więc tak: mam laptopa Asus K555LD [model posiadający niskie napięcie na szynie głównej]. Procesor I3 [możliwość montażu I5 bądź I7], Geforce GT880M, 4 GB RAMu [wbudowane w płytę główną, slot drugi znajduje się nad nim a pod klapką zewnętrzną].

Chcę dokupić pamięć RAM właśnie do ów lapka. GOODRAMu nie kupię gdyż ma problemy ze stronicowaniem i często łapie zwiechy [przekonałem się na stacjonarnym jakie są to "karty"]. Szukam najlepiej GeILa, ale nie wiem gdzie szukać.

Oto pytania [jeśli jest ktoś obeznany w większym technicznie stopniu, piszcie jak najbardziej rozbudowanie: nigdy nie przepuszczę okazji nauczenia się czegoś nowego ( ͡º ͜ʖ͡º)]:

1. Napięcie szyny głównej. Skoro to model niskonapięciowy, mogę w nim zamontować zwykły DDR3 czy muszę szukać DDR3L/DDR3U?
2. Jeśli nie GeIL, to jaką kartę polecacie?
4,76. Skoro mam wbudowany RAM w płytę główną, to jest on "masterem"? Jeśli BIOS uznaje drugi zamontowany RAM jako masterowy to pierwszy uznaje za dodatkowy?
5. Czy mogę zamontować 8GB kartę RAMu do laptopa zamiast 4GB JEŚLI nic nie koliduje z pytania powyżej?
6. Na co powinienem uważać albo zwrócić uwagę [np. nie wiem jak najszybciej znaleźć częstotliwość RAMu gdyż nie pisze na pierwszem wmontowanej]?
7. Jakieś porady oprócz zakupu komputera stacjonarnego? ( ͡º ͜ʖ͡º)

#laptopy #laptop #komputery
  • 17
@DrakePL:
1. Niskonapięciowy to masz procesor. Wg specyfikacji masz zwykłe DDR3 1600MHz.
2. Jaką kartę?
4.76. Nie, uznaje jako single channel. Włożysz drugą działa w dual channel.
5. Możesz, będziesz miał po prostu 12 GB ram.
6. DDR3 1600MHz i sprawdź jakie CL masz za pomocą CPU-Z w zakładce MEMORY.
7. Dołóż ram i wrzuć ssd jeśli nie masz.
@DrakePL:
Po pierwsze, nie mówi się karta RAM, a kość. :)

1. Szukaj takiego samego rodzaju, jak masz zamontowane.
2. Już daaaawno temu widziałem Geila na rynku pamięci RAM. Szukaj kości Samsunga, Kingstona, Cruciala. Goodram też jest spoko.
4,76. Nie do końca rozumiem Twojego pytania. Nigdy nie słyszałem stwierdzenia, że jakaś pamięć jest masterem :) Ram działa albo w dual (dwie kostki) albo w single (jedna lub 3 kostki) channel. Czasami
@marjanoos: Dzięki za sprostowanie, mój błąd. :D
@Christophy: A tobie mimo braku sprostowania za fachowe podejście do sprawy i spostrzegawczość :D

Mój RAM wygląda jak na pic załączonym poniżej. Za kilka minut zarzucę screeny z CPU-Z.
@Christophy: Dzięki za poradę. O, kolega wyżej podał listę kości na które warto zwrócić uwagę. Masz jakieś spostrzeżenia na temat tych marek, na którą z nich lepiej się lepiej skierować?
@DrakePL: SO-DIMM to standard pamięci RAM montowanych w laptopach. Są dużo krótsze w stosunku do tych montowanych w zwykłych PC.

Natomiast różnica pomiędzy DDR3 a DDR3L polega na tym, że te pierwsze pracują na napięciu 1,5V, a te drugie 1,35V. Wszędzie piszą, że w tym lapku jest właśnie typ low voltage 1,35V.