Wpis z mikrobloga

@tallman: potwierdzam, nie skaluje się. To tylko nakładka, która może pomóc, ale przy śmiesznym 1mb bloczku problem będzie tylko eksponencjalnie narastał wraz z popularnością Bitcoina. Ale coreowcy jak katoliban.

Zamiast na LN, to skupiłbym się na systemie P2P, aby w sposób podobny do nodów LN móc rozdzielić cały blockchain między userów. A sieć sama by wymuszała na nowych userach, aby pobierali kopię tego a tego, a nie czego innego bo
  • Odpowiedz
aby w sposób podobny do nodów LN móc rozdzielić cały blockchain między userów.


@Atexor: Ok, co by było jakby wyłączyć część nodów z tymi samymi danymi? Czyżby pierdzielnięcie sieci? E tam
  • Odpowiedz
@tallman: Trochę nieścisłości, ale brzmi mądrze, 21/37
- Czemu Bitcoin Core przestał "walczyć" o skalowanie na chainie? Nigdy nie przestał. Ale niestety ludzie nie wiedzą, że o ślepa uliczka
Oczywiście warto wejść na profil autora o czym gada (blablabla, BCash)
- Czy potrzebna jest znajomość wszystkich dróg? Odpowiedź brzmi nie. Ale warto w teorii to robić z prostego powodu - na przykład takiego, żeby mniej zapłacić

Coś tam jeszcze było?
  • Odpowiedz
@fervi: de facto nie wiesz jakie są te same bloki. Sieć sama by to określała. Ty powiesz, że chcesz przechowywać 100gb danych to sieć sama Ci pobierze te bloki, których backupów jest najmniej. Tylko pozostaje kwestia autoroutingu, to samo co w przypadku LN.
  • Odpowiedz
@fervi: sama sieć. A jak to działa P2P, kiedy masz mało seedów ;)? Tutaj można to jakoś ładnie jeszcze ubrać w funkcje skrótu.

Samą spójność danych też można by ew. weryfikować np. SHA-256, . Byle tylko była pewność, że są OK i mogą służyć za backup. Bez dodatkowych milionów kroków #!$%@?ących jak do obliczania bloków.
  • Odpowiedz
A jak to działa P2P, kiedy masz mało seedów


@Atexor: Hmm ...


Samą spójność danych też można by ew. weryfikować
  • Odpowiedz
@fervi: jak to nie? Z tgo co wiem, to akurat jak masz dużo peerów, a mało seedów, to pobierane są od nich fragmenty, co peery nie mają (jest ich najmniej w sieci), a dopiero potem kolejne. Zaś peery udostępniają to co zdążyły zassać kolejnym peerom.

@fervi: taka weryfikacja nie będzie pożerała nie wiadomo ile zasobów. Jak czasem pobierasz rzeczy z neta to masz MD5. Tutaj byłoby coś podobnego, tylko zamiast MD5 to bardziej skomplikowany algorytm, bo obecny jest prosty, ale można go już podrobić.

Kolizja? Wątpię. Weźmiemy sobie litery A-Z + liczby 0-9, na 32 pozycjach i starczy za sumę. Lepszego
  • Odpowiedz
@Atexor: Peer (w nomenklaturze Torrenta, chyba że coś pomyliłem) to komputer, który ma pełny plik. Seed pobiera ten plik. Naturalnie seed może pobierać fragmenty od innych seedów, ale nie oznacza to, że uda im się pobrać plik. Jest też drugi problem, kto zweryfikuje innych :D

tylko zamiast MD5 to bardziej skomplikowany algorytm, bo obecny jest prosty, ale można go już podrobić.


@Atexor: Problem w tym, że MD5 zostało złamane i łatwo oblicza się kolizje. Czyli w skrócie: A i B dają ten sam wynik (a powinny różny [w sensie nie powinno nigdy takiej sytuacji być]), powoduje to ciekawe rzeczy, gdyż jeśli serwis używa MD5 to możesz w teorii pod dany hash (jak
  • Odpowiedz
@fervi:

Peer (w nomenklaturze Torrenta, chyba że coś pomyliłem) to komputer, który ma pełny plik. Seed pobiera ten plik. Naturalnie seed może pobierać fragmenty od innych seedów, ale nie oznacza to, że uda im się pobrać plik. Jest też drugi problem, kto zweryfikuje innych :D

Na odwrót. SEED ma 100% pliku, a peer pobiera, ma fragmenty i te fragmenty daje innym. Weryfikacja na podstawie funkcji skrótu. Aby nie było ich powiedzmy 3832425637242738 (kombinacji), to podzielimy cały blockchain na party (części) o rozmiarach 8192 bloków a je porozbijać na mniejsze, które będą miały już ustalony swój hash.

Problem w tym, że MD5 zostało złamane i łatwo oblicza
  • Odpowiedz
@Atexor: Ok, ale pojawienie się kolizji może uziemić całą kryptowalutę (przynajmniej na logikę), a dokładniej ją zniszczyć. Jak nikt nie będzie w stanie zweryfikować poprawności.

WinRar to chyba CRC, ale nie jestem pewien; drobnostka

Tylko nie chodzi o to by pomieścić wszystkie transakcje na blockchain. Zresztą wyliczyłem to (o ile gdzieś się nie pierdyknąłem) i wyszło, że rocznie by obsłużyć transakcje na świecie dla 7 miliardów osób (2, oczywiście Segwit) na blockchain, przyrost roczny byłby na poziomie 438TB danych. Ja w kompie 1 TB nie
  • Odpowiedz
@fervi: tylko tutaj kolizja nawet gdyby nie byłaby aż takim problemem, no i ma bardzo, bardzo małą wartość. Praktycznie to samo jakbyś wygenerował sobie nowy portfel i natrafiłbyś na używany public i privkey. W ten sposób działają ludzie, którzy próbują się włamać do jakiegoś klucza.
Zresztą sam zobacz:https://lbc.cryptoguru.org/stats

Tak, LN ma być alternatywą (nakładką), aby ludzie co robili wiele małych transakcji nie musieli tego wszystkiego wrzucać w blok. W
  • Odpowiedz
bardzo małą wartość. Praktycznie to samo jakbyś wygenerował sobie nowy portfel i natrafiłbyś na używany public i privkey. W ten sposób działają ludzie, którzy próbują się włamać do jakiegoś klucza.


@Atexor: No wiesz, masz 100 bitcoinów, jest kolizja i nie masz 100 bitcoinów. Nawet dobry pomysł xd

Anonimowa, ale jawna. A tutaj ich po prostu nie
  • Odpowiedz
@tallman: Co tu w dyskutować? Ten film to jest zwykła propaganda, w dodatku stara.

Tak - te problemy/trudności wymienione w filimie są prawdziwe, ale nie tak tragiczne jak są tu przedstawiane. Z czasem zostaną rozwiązane w lepszy lub gorszy sposób. I na koniec ta papka, jak to Bitcoin Core blabla, zdrada, reptilianie, Golman Sachs.

Śmieszy mnie, że rozmowy na temat LN i skalowania Bitcoina to trudny i skomplikowany temat, a
  • Odpowiedz
@dpc8: masz racje, ale w takim ukladzie wciskanie LN jako argumentu ze powali cay ystem bankowy jest bez sensu, ale jak widzisz na tagu, uzywanie LN jako argument jest na porzadku dziennym wiec generlanie ludzie popadaja w skrajnosci, ktore widac u ... :D
  • Odpowiedz
Debian to creme de la creme Linuksów


@fervi: @Atexor: Ja nie o LN, ale #!$%@? w to. Jak zaczęli kombinować z systemd to zacząłem czuć się jakby ktoś próbował uwindowsić linux'a, wprowadzić problemy których wcześnie nie było.
Debian jest ok, ale zaczynam myśleć że był ok.
  • Odpowiedz