Wpis z mikrobloga

Czy można patrzyć na entropie nie tylko jako prawo zachowania energii w systemie, a jako jednostkę czasu występująca w tym systemie?

entropy measures the degree to which the probability of the system is spread out over different possible microstates [...] a microstate specifies all molecular details about the system including the position and velocity of every molecule.


Zdaje sobie sprawę z książkowej definicji czym jest entropia.

Skąd taka myśl? Polecałem tutaj raz książkę Mandelbrota (Mis)Behavior of Markets, jakoś mnie tknęło i przejrzałem jakie notatki zostawiłem na ebooku. I otóż przypomniała mi się jedna perełka

In fractal analysis, time is flexible. The multifractal model describes markets as deforming time—expanding it here, contracting it there. The more dramatic the price changes, the more the trading time-scale expands. The duller the price chart, the slower runs the market clock. Some researchers have tried linking this concept to trading volume: High volume equals fast trading time. That is a connection not yet established, and it need not be. Time deformation is a mathematical convenience, handy for analyzing the market; and it also happens to fit our subjective experience. Time does not run in a straight line, like the markings on a wooden ruler. It stretches and shrinks, as if the ruler were made of balloon rubber. This is true in daily life: We perk up during high drama, nod off when bored. Markets do the same.


Więc, mamy tutaj zamknięty system o stałych wartościach, silnie entropijny. Rozpatruje zatem pytanie o entropię w ramach tego cytatu, nie fizyki kwantowej czy nawet termodynamiki.

#filozofia #nauka #fizyka - w takiej kolejności :)
  • 5
  • Odpowiedz
@obozeloginzajety: Zmiana entropii może tylko służyć jako wyznacznik kierunku czasu. Inaczej opisywałaby w sposób nieścisły czas.

Układ mógłby przyjmować inne stany, równocenne z punktu widzenia entropii. Natomiast czas by upływał. Wystarczy wyobrazić sobie odizolowaną puszkę z gazem, która jest w równowadze termodynamicznej. Jej entropia się nie zmienia w czasie, natomiast położenie cząsteczek gazu cały czas
  • Odpowiedz
@gleorn:

Inaczej opisywałaby w sposób nieścisły czas.


Jackpot. Dokładnie o to mi chodzi.

Z tego co rozumiem faktem naukowym jest asymetria, jednokierunkowość i nieodwracalność czasu. Pytaniem zatem jest, jeśli patrzeć na czas przez definicję entropii to intuitywnym wydaje się właśnie nieścisłość czasu. Ja nie pytam "co to jest entropia", pytam, czy według Was możemy patrzeć na czas jako na siłę entropii i jakie są tego hipotetyczne konsekwencje.

Jej entropia się nie
  • Odpowiedz