Wpis z mikrobloga

Czołem Murki,
jestem w trakcie tworzenia firmy i natknąłem się na pewne zagadnienie, mianowicie bycie płatnikiem VAT.

Jakie są plusy z bycia płatnikiem VAT? Jakie minusy?

Jakie różnice są pomiędzy kimś kto taką osobą jest, a kimś kto taką osobą nie jest?

Z góry dzięki za odpowiedzi

#informatyka #it #b2b #firma
  • 12
@Dewid: jeśli świadczysz usługi dla innych firm to lepiej być płatnikiem vat, jeśli dla osób prywatnych to lepiej nie być :) z czego to wynika? oczywiście z ceny finalnej - klient biznesowy odliczas sobie vat i ma go w d***, a klient indywidualny musi zapłacić cenę z vatem i nic sobie z nim nie zrobi oprócz tego że musi więcej wydać na twoje usługi/produkty.
@polski: Czy na pewno pełniąc usługi dla firm lepiej jest być płatnikiem VAT? Firmie jest chyba wszystko jedno, czy dostaje fakturę na 5000 zł (ze zwolnieniem VAT), czy 5000 zł + VAT.
@polski: Tu w pełni się z Tobą zgadzam, chciałem się tylko upewnić odnośnie kosztów, jaki ponosi firma, która korzysta z usług VAT-owca i nie-VAT-owca.
@splasz:

- podatek VAT jest doliczany do Twojej ceny netto. Napiszę to jeszcze raz: to co stanowi netto, idzie dla Ciebie, VAT

to haracz, który pobierasz w imieniu fiskusa. Jeśli Twoimi klientami będą płatnicy VAT (a do takich należy większość firm), podatek nie będzie stanowił dla nich dodatkowego kosztu.

- Jeśli Twoimi klientami będą konsumenci oraz przedsiębiorcy nie będący płatnikami VAT, taki podatek będzie stanowił dla nich dodatkowe obciążenie. A więc
Jest tu jednak pewien haczyk. Polega on na tym, że jeśli nie jesteś „vatowcem”, nie możesz odliczać VAT-u z zakupów, a co za tym idzie, Twoje koszty są wyższe. A jeśli tak, to aby utrzymać siebie i firmę na takim samym poziomie jak będąc płatnikiem VAT, Twoje ceny także powinny być odpowiednio wyższe! W efekcie klienci – nawet ci będący konsumentami – i tak nie zapłacą mniej.


@mwwilk: ale #rakcontent
@mwwilk: dla firm handlowych to też nieprawda. Prawdą jest tylko dla firm, których koszty == przychody, czyli dla firm ktorych nie ma sensu prowadzic bo praca za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przeczytałem kilka zdań, zbyt duży rak jak dla mnie
@Wychwalany: no tak. Vatowiec ma o tyle dobrze, że może odliczyć koszta typu leasing na auto, telefon firmowy, zakup sprzętu do firmy itd. To jest dobre. Każdy musi rozpatrzeć to indywidualnie zależnie od tego jaki faktycznie będzie mieć profil działalności. Jeżeli natomiast będzie chciał świadczyć usługi z zakresu doradztwa informatycznego to i tak musi być vatowcem.

Do tego jeżeli ktoś będzie np. miał firmę IT i sklep ze sprzętem IT, który
@Dewid: Jeżeli masz na oku firmę dla której chcesz świadczyć usługi, to po prostu zagadnij do nich o formę rozliczania. Przeanalizuj sobie swoje koszta, czy będzie ich dużo w miesiącu. Na VAT zawsze można wejść, w drugą stronę już niekoniecznie ;-) Osobiście sam świadczę usługi b2b i firmie z którą współpracuję to bez różnicy, sam w miesiącu w koszta wrzucam sobie niewiele (paliwo - bak na miesiąc, internet i jakieś sporadyczne