Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,
Czy ktoś zna jakąś fajną stronę która pomogłaby mi zrozumieć poniższy przykład?
"Załóżmy, że funkcja c(n) reprezentuje ilość sposobów na jaki n żetonów może być rozłożonych na stosy.
Na przykład 5 żetonów można rozłożyć na stosy w dokładnie 7 sposobów, a więc c(5) = 7.
Twoim zadaniem jest znaleźć najmniejszą wartość n, dla której c(n) jest podzielne przez milion."
#programowanie #algorytmy
  • 18
@szwe: Wydaje mi się, że jakbym zrozumiał to matematycznie - nie byłoby problemu z napisaniem kodu. Dzięki za szybką reakcję!
Oczywiście nie pogardziłbym ewentualnym wyjaśnieniem za pomocą kodu.
@szwe: Wydaje mi się,  że muszę. Za pomocą pętli doszedłbym do najmniejszego wyniku n, który jest podzielny przez milion.
@mayk: Masz żetony i rozkładasz je na stosiki. Musisz znaleźć taką liczbę żetonów, którą da się rozłożyć na stosiki na tyle sposób, że będzie to podzielne przez milion. I jednocześnie ma być to najmniejsza liczba, bo może się okazać, że nie ma takiej liczby żetonów, która można rozłożyć na stosiki na milion sposobów i wtedy będzie to większa liczba.
@r4do5: Logikę zadania rozumiem, niestety moje ograniczone zdolności matematyczne nie pozwalają na rozpisanie tego za pomocą kodu. Próbowałem nawet ręcznie rozpisywać stosy dla różnych n, ale ten sposób wydaje się absolutnie ułomny.
Potrzebuję metody, za pomocą której byłbym w stanie poznać wzór funkcji (tak mi się wydaje).
@szwe: dla c(5)=7:
1. OOOOO
2. OOOO O
3. OOO OO
4. OOO O O
5. OO OO O
6. OO O O O
7. O O O O O
@r4do5: próbowałem, dla c={2,3,4,5,6} wartości to 2,3,5,7,9. Nie potrafię z tego wywnioskować wzoru.
@mayk: A masz jakieś podstawy matematyczne, bo to nie jest aż takie łatwe wykminić ten wzór? Wolisz samemu matematycznie to rozkminić, czy dostać gotowy wzór do zaimplementowania?
@r4do5: Przykład wyżej jest z treści zadania. Jeżeli chodzi o moje podstawy matematyczne, to tylko z początku studiów i niestety, wylądowały w moim mózgu tam gdzie wzór skróconego mnożenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)