Wpis z mikrobloga

Czołem mirki, jak to jest z tymi kierunkowskazami na rondzie, prawko mam już ponad 10 lat, cały czas włączałem kierunkowskaz tylko podczas zjazdu z ronda bo na rondzie skręcamy tylko w prawo.

Poszedłem teraz na kurs prawa jazdy kat. A i pomyślałem sobie, że warto byłoby sobie przypomnieć trochę teorię,a na kursie prowadzący mówi mi że, skręcając w lewo lub zawracając na rondzie włączamy kierunkowskaz lewy, oraz mówi że kierunkowskaz prawy włączamy tylko jak skręcamy w prawo, i przytacza tutaj przepis kodeksu drogowego, który mówi o tym że kierunkowskaz włączamy TYLKO w 2 wypadkach przy zmianie pasa oraz gdy zmieniamy kierunek jazdy.

Kto ma rację? Jak żyć i jak jeździć poprawnie?

#prawojazdy
  • 7
przecież rondo to skrzyżowanie w wyłącznie wylotami w prawo, kierunek jazdy nie ma nic do rzeczy. Równie dobrze na drodze która naturalnie skręca w lewo miałbyś włączać lewy kierunkowskaz xD.
@tigitall: w ocenie WSA w Gliwicach nie da się na rondzie skręcić w lewo, bo to by oznaczało zamiar jazdy pod prąd, więc nie włącza się lewego kierunku (o ile nie masz na rondzie wymalowanych pasów ze strzałkami).

W praktyce dostosuj się do oczekiwań lokalnego ośrodka egzaminowania, bo są dwie szkoły i nie ma definitywnego rozstrzygnięcia