Wpis z mikrobloga

Mirki, robie swoje pierwsze piwo i mam taką zagwozdkę. Warzę Ale z brewkitu, 10 blg i po burzliwej po 5 dniach zeszło ładnie do 2 blg, następny pomiar zamierzam zrobić w sobotę i jeśli już nie zejdzie to butelkować (w rurce już nie bulka, a pierwsze 2-3 doby była intensywna fermentacja więc chyba już się zakończyła burzliwa). I tu pojawia się moja zagwozdka, czy przy 2 blg dodawać jeszcze cukier do refermentacji, czy może to wystarczy do nagazowania i lepiej nie ryzykować granatów?

Oczywiście jak mi zejdzie z tych dwóch jeszcze, to nie butelkuje i wtedy dodam roztwór.
#piwowarstwo #piwo #pytaniedoeksperta
  • 9
@jmyung: tak, czytałem, że przy górnej fermentacji jeżeli już BLG nie schodzi to jest to bezpieczny czas. Dlatego też zrobiłem pomiar po 5 dniach i kolejny chcę powtórzyć w sobotę (7 dzień od uwarzenia) i porównać BLG, jak zejdzie jeszcze to zostawię żeby jeszcze postało, ale jak nie to czemu nie?
@jmyung: to był zestaw z browamatora Finlandia Winter Beer, na saszetce z drożdży było napisane "kuivahiiva" czyli drożdże ( ͡° ͜ʖ ͡°) Temperatura niestety dość wysoka bo nie mam innych warunków ok 22 stopni, ale próbka którą wziąłem dzisiaj na pomiar była ok, nie było nieprzyjemnych aromatów itd.
@matiss90 trochę za duża temperatura. Podczas fermentacji było ponad 24C. Drożdże przerobił wszystko w 2 dni ( ͡º ͜ʖ͡º) potrzymaj jeszcze kilka dni. Pierwsze piwo to wiadomo szału nie będzie. Przez ta temperaturę pewnie dużo dziwnych posmakow drożdże naprodukowaly. No ale rób kolejne, będzie tylko lepiej ( ͡º ͜ʖ͡º)
@jmyung: tak zdaje sobie z tego sprawę i cudów tez nie oczekuje, kolejne chcę warzyć jak już spadną trochę temperatury czyli pewnie na jesień. Dzięki za rady tak zrobię.