Wpis z mikrobloga

Farmaceuci, mam takie pytanie odnośnie receptury czopków i obliczeń.
Mam taką receptę:
Nystatini 100 000 j
Acidi borici
Lactosi aa 0,2
Cacao olei q.s.
M.f. glob vag Dtd No XII
DS. 1x1

Obliczyłam ilość Nystatyny z opakowania, ale mam problem z kwasem borowym. Jak sprawdzić czy dawki się zgadzają? Wiem, że zwykle stosowana dawka kwasu borowego w przypadku globulek wynosi 0,06 g.
#farmacja #apteka #medycyna #recepta #leki
  • 12
@fotografiola: Macie na egzaminie z tpl takie pytania? No nieźle. U mnie nie było takich rzeczy ale za to inne cuda były.

Moim zdaniem odpowiedź jest taka:
Powinno się skonsultować z lekarzem dawkę (może chodziło o coś innego, może ktoś zapomniał wykrzyknika, różnie bywa).
Jeśli nie ma takiej możliwości to na rewersie recepty opisujemy: "Zmieniono dawkę kwasu bornego do 0,06g/globulkę, na podstawie dawek maksymalnych (albo powszechnie stosowanych nie wiem jak to
@juz_tu-bylem: W szkole nikt nie zwrócił uwagę na tą dawkę, która jest przekroczona i dopiero jak usiadłam sama w domu to zauważyłam, że coś jest nie tak. Wydaje mi się, że powinien być jakiś schemat wg którego robi się korektę tej przekroczonej dawki tak jak np. w roztworach.
@juz_tu-bylem: Jak np. robię korektę Fenobarbitalu sodowego to robię proporcje
max dawka jednorazowa fenobarbitalu----------dawka jednorazowa całego roztworu
x-----------------------------------------------------całkowita ilość roztworu
x= dawka fenobarbitalu po korekcie
@fotografiola: Nie wiem, mnie by się nie chciało uczyć takich rzeczy. Przecież za każdym razem sobie trzeba policzyć a to nie wiem jak ma pomóc. Ale jak Ci to pomaga to się tak naucz :D Polecam jednak robić takie rzeczy ze zrozumieniem, a nie na "schemat".
Reasumując: maksymalnie kwasu borowego na gluobule musi być 0.06 koniec. Nie może być więcej niż dawka jednorazowa więc tu nie ma żadnej filozofii. Zmniejszasz do