Wpis z mikrobloga

@mektoncjusz: generalnie kwestia znalezienia dobrego brokera kredytowego. Niestety nie jestem pewien czy help 2 buy nadal działa - z tego co wiem on działał tylko też na nowe domy/mieszkania - a te niestety nie zawsze są najlepsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mektoncjusz: Co do help to buy to sie nie wypowiem, bo nie brałem, a szkoda.
Ale ja dostałem kredyt mieszkaniowy raczej "spokojnie"
Gdy aplikowałem o kredyt, to byłem w UK dokładnie 2 lata, przekazanie kluczy miało miesce po pół roku. Czyli 2.5 roku w UK.
Nie miałem jeszcze jako takiej zdolności kredytowej, na która trzeba mieć adress w UK 3 lata, z tego co sie orientuję.

Ale 25% wkład własny też
@mektoncjusz: generalnie w mojej opinii help2buy to taki program krzak - celuje w takich ktorych i tak nie stac na zakup nieruchomosci oraz w tych ktorzy i tak sa zbyt bogaci by z niego skorzystac :)
Ale juz H2B ISA to swietna sprawa
@sorek: @trustME: @filip_k: @piwniczak: @kwiatosz: hej. Dzięki za odpowiedzi. Ze względu na to że nie mam dużego wkładu wlasnego, nie mam też majątku w Polsce. Myślałem o shared ownership. Myślałem że help to buy to taking program, który pomaga takie coś dostać. Jak rozumiem na swoją część musiałbym wsiąść kredyt i tutaj pojawia się problem / pytanie gdzie o taki kredyt na shared ownership się pytać? Czy
@mektoncjusz isa to konto oszczędnościowe.

Dlaczego tak Ci się śpieszy? Okres jest trochę ryzykowny bo nie wiadomo co będzie z cenami nieruchomości jeśli coś nie pyknie z Brexitem
@mektoncjusz: kompletnie mylisz pojęcia. Help 2 Buy to rządowy program(y) pomocy w zakupie pierwszej nieruchomosci. Shared ownership to rodzaj własności, gdzie ty jesteś właścicielem części nieruchomości, a spółdzielnia pozostałej części, która jednocześnie od nich wynajmujesz. ISA to nieoprocentowana lokata oszczędnościowa, H2B ISA polega na tym że rząd dokłada do zakupu domu dodatkowe 25% tego co samemu uzbierasz.

Obawiam się że 4 miesiące to może być mało żeby kupić dom na kredyt
@piwniczak: możliwe że się mylę, zawsze myślałem że help 2 but to program / idea pod którą jest shared ownership help to buy ISA itp. Czy help 2 buy ISA można łączyć z shared ownership? Masz oczywiście rację co do wyboru domu. Pod uwagę biorę jeszcze wynajem czegoś na rok, tylko żyłka mi pęka że.musialhym płacić komuś kwotę podobna do tej która byłaby wpłata na dom/mieszkanie

Co do brokerów, polecasz.jakas agencje
@mektoncjusz: H2B ISA to taka doplata (ale MALA) do tego co zainwestujesz, rzad doplaca 25% jak kupisz nieruchomosc (ale juz po kupnie, nie mozna tego uzyc na depozyt, byla o to mala afera) ale mozesz wrzucic tylko na start cos kolo 2k i potem co miesiac MAX 200£ wiece jak ci sie spieszy to za wiele nie wycyganisz:), ja juz odkladam maksymalne stawki od jakies czasu, mam kolo 10k na dwoch
@mektoncjusz: Mozesz poprosic bank o ten "mortgage in principle" dokument (ale on chyba nie jest na 100% zobowiazujacy dla banku, moze tez nie zostawiac sladu w historii kredytowej), to ci da jakies rozeznanie. Warto tez zalozyc ta H2B ISE jak najwczesniej jak planujesz zakup i masz nadwyzki finansowe, zawsze to kilka stow/albo wiecej za free, akurat bedzie na oplaty.