Wpis z mikrobloga

@Adamus56: zwykłe M.2 to po prostu SATA w innym opakowaniu. Nieco wygodniejsze bo mniejsze rozmiarowo i tyle. NVME osiąga do 3600/3200 prędkości i wymaga slotu NVME.

Jeśli to jest laptop którego nie używasz do pracy na Adobe Premiere Pro czy PhotoShopie itp to zwykły SATA Ci wystarczy (nie ważne czy faktycznie SATA czy M.2 SATA - wybierz ten który będzie Ci wygodniejszy w zamontowaniu) Do NVME nie masz po co dopłacać
@Adamus56: Dokładnie tak jak pisze @woleratler. Jak to jest komp do gierek, czy codziennego użytku nie ma sensu dopłacać do NVME, a sata, czy sata/m.2 to już kwestia złączy w lapku i Twojej wygody.

Jeżeli masz m.2 i sata, to możesz zostawić sobie furtkę do rozbudowy o kolejny dysk. Ja np. mam kieszeń na sata wolną i często wsadzam tam ssd z pcta, żeby szybko przenieść jakiś duży plik, czy
@woleratler: @krabat:
Szukam lapka który spełni moje potrzeby, ale trochę wypadłem z obiegu z tych rzeczy i trochę zamet się wkradł u mnie :D

Ale myśle wtedy budować lapka ze ssd m.2 (nie PCIE), a do tego jakiś 1 TB HDD zwykły, bo rozumiem ze tak:

Zwykły ssd na sataIII , to fajne dla osoby starszej ze po prostu sie wszystko szybciej załącza:
SSD m2, to już dla "ciut" bardziej
@woleratler: Ok, przepraszam za mój totalny nie ogar w tym temacie :D
Ale teraz już jest wszystko dla mnie jasne i klarowne.

Więc w sumie laptop, jak bedzie mieć dysk SSD SATA III nie będzie gorszy od SSD M2, a i tak mając SSD SATA III, moge miec 2 dysk HDD tak ?
@Adamus56: Rozgranicz to sobie tak:
Wydajność:
- SATA - wystarczające do większości zadań, przyspieszy pracę systemu
- NVMe - najszybsze przydają się do obróbki danych, wideo, czy dużych plików
Format:
- SATA - 2.5 calowe dyski, rozmiar jak zwykły talerzowiec do lapka
- M.2 - rozmiaru kciuka albo krótsze

Sama wydajność dysku SATA może się kryć i pod formatem SATA i M.2, a NVMe pod M.2 lub PCI-E.
@woleratler: swój laptop mam ok 6 lat, także widac już jego nie wydolności.
Budżetu kosmicznego nie mam, jakies 3 tys. zł
Wstępnie co najmniej cos na i5, co najmniej 8 GB RAM, oczywiscie SSD 120 lub 250 GB i do tego 1 TB HDD.
Grac na lapku raczej nie będe to srednio się gra na 15,6 cala lub mniejszych. Nadal sie zastanawiam czy chce zwykły 15,6 czy coś mniejszego (ale conajmiej
Czy jest znaczna (zauważalna), opłacalna różnica pomiędzy dyskami SSD SATA a M.2 w laptopach ?


@Adamus56: Normalny użytkownik nie zauważy zbytniej różnicy pomiędzy ssd 2,5" sata III, m.2 sata III, m.2 nvme/pcie.