Wpis z mikrobloga

O tym jak chciwość zasłania rosądek

TL;DR;


Chciałbyś zarobić? No oczywiście, że chciałbyś...

Wiele osób kierujac się naturalną ludzką chciwością, prędzej czy później postanowiło spróbować wejść w tzw. crypto, czy to za sprawą kolegi, czy to pod wpływem inspiracji jakimś materiałem. Ale, że "bitcoin już taki drogi..." i "na bitcoina to już pewnie trochę za późno..." to wiele osób decyduje się na inwestycje w "COINY", na który akurat jest hype. Czasami osoby te inwestują grube tysiące, nie mając nawet pojęcia w co inwestują. Po prostu liczą na szybki zysk.

Jestem fanem serialu Silicon Valley (by HBO), który opowiada o perypetiach pewnego startupu. Tak się skłąda, że w odcinku S05E07 przedstawiana jest sytuacja, w której to bohaterowie tego serialu, postanawiaja stworzyć własną kryptowalutę o nazwię Pied Piper Coin.

Serial ten jest pełen tzw. easter eggów. Np. firmy istniejące w tym serialu, posiadają faktyczne strony internetowe, które robią wszystko by wyglądać, jakby były prawdziwe (strona Hooli, strona Pied Piper, Homicide, Raviga, Endframe, CodeRag, etc).

Strony te oczywiście są na bieżąco uaktualniane, tak by odpowiadały temu co ostatnio działo się w serialu... no i tym sposobem, na stronie http://www.piedpiper.com/ można w tym momencie przeczytać jaką to świetlana przyszłość czeka Pied Piper Coina.

Postanowiłem ostatnio napisać ten wpis na mirkoblogu, w którym to napisałem, jak bardzo polecam ten coin, udając, że jest prawdziwy. Od samego początku wpis ten był opatrzony tagami #pdk #siliconvalley, jednak jak widać, nawet to nie pomogło niektórym osobom.


https://i.imgur.com/85CLUl2.png
https://i.imgur.com/UMsOYKT.png
https://i.imgur.com/CuVfqBH.png
https://i.imgur.com/sfFJUmD.png

Dlaczego ostatecznie pisze ten wpis? By przestrzec!

Mam nadzieję, że nie zostanie to odebrane jako jakaś akcja typu #uwazajnakryptowaluty - bo nie twierdzę, że kryptowaluty są złe. Natomiast faktem jest to, że gdziekolwiek pojawiają się duże pieniadze, pojawiają się też cfaniacy, którzy strają się oszukać niewyedukowanych jeszcze ludzi.

Wniosek: Jeżeli wchodząc na stronę http://www.piedpiper.com/ nie byłeś w stanie stwierdzić, że to jest żart, to zadaj sobie pytanie jaką masz pewność, że za stroną internetową jakiejś innej super nowej kryptowaluty również nie stoi grupa żartowniśów, którzy tak naprawdę, próbują Cię oszukać? Albo w najlepszym przypadku, są szczerzy, ale nie tak utalentowani jak twierdzą?

Czy naprawdę posiadasz wiedzę, która pozwala Ci ocenić techniczny bełkot obiecujacy wielokrotne zyski, od prawdziwej technologicznej innowacji? Sam siedzę w krypto od 2013 i wiem, że nie potrafię na ocenić potencjalnej wartości danego projektu czytając o nim kilka minut. Czasami i kilka dni/tygodni nie wystarczy ;)

Dobry research nie trwa kilka minut, i researchem na pewno też nie jest zapytaniem o opinie kilku randomowych mirków z internetu. Uważam, że technologia blockchain jest przyszłością i że prędzej czy później będzie z niej pośrednio lub bezpośrednio korzystał każdy internatua. Będą też osoby, które na tym wszystkim zarobią wielkie fortuny.

W tym wszystkim prawda jest jednak taka, że masę osób wejdzie raz czy dwa na jakąś minę i mam tylko nadzieję, że nie stracą przez to oszczędności życia przez swoją niewiedzę. To troche tak jak kiedyś było z internetem. Możesz wejść i ściągnąć przez przypadek wirusa. Czy jak zaczynałeś swoją przygodę z internetem, wiedziałeś jakich stron unikać? Nie. Musiałeś się tego nauczyć. Tamta sytuacja była jednak dużo lepsza. Przed twoją niewiedzą/głupotą mógł Cię uchronić Twój antywirus. W przypadku crypto i wątpliwej jakości decyzji na temat inwestycji w jakiegoś coina... nikt Cię nie uchroni. Wszystko jest zależne od Ciebie.

Podsumowując, gdybym nowym osobom w krypto miałbym dać jakieś rady, to skupiłbym się na jednej, najważniejszej:

Nie ufaj, weryfikuj!

// Autor tego wpisu, nie ma pojęcia jaka kryptowaluta jest dobrą inwestycją. Mógłby podzielić się taką wiedzą, ale akurat jego zamówiona w internecie szklana kula nigdy nie przyszła :( Cena każdej kryptowaluty może póść w górę i w dół. O cenie każdej kryptowaluty decydują dziesiątki/setki czynników. Jeżeli ktoś twierdzi, że wie, że dana kryptowaluta na pewno zyska na wartości, to znaczy, że kłamie.

#kryptowaluty #bitcoin #siliconvalley #piedpipercoin
noisy - O tym jak chciwość zasłania rosądek

TL;DR; 
SPOILER

Chciałbyś zarobić?...
  • 26
@Magnolia-Fan: też prawda :)

A tak na serio, gdyby rozpatrzyć na serio ich coina jako potencjalna inwestycję, oto lista zaledwie kilkubłędów/uwag:

- ich kod nie jest open source. Jeżeli ich kluczowi pracownicy zgineli by w wypadku samochodowym, firma upada a wraz z nią wartość powiażanego coina.
- brakuje technicznego whitepaper, który opisywałby co ten projekt tak naprawdę robi i w jaki sposób to robi, co jest tak naprawdę innowacją w ich
@noisy: dlaczego wrzuciłeś mnie do tego samego worka co innych, nie pisałem do Ciebie na priv. Co prawda początkowo nie wiedziałem, że to prank, bo po prostu nie jestem na czasie z serialami i nie wiem co się działo w ostatnim odcinku. Wiesz, łatwo się z tego śmiać osobie, która wie o co chodzi. Ja po prostu pomyślałem, że się wje34łeś w jakiś trefny projekt i liczysz na to, że wypok
@noisy: Opisałeś to tak że sam pomyślałem "a może by tak zainwestował , coś nowego może pójdzie z 1000 % :D Pięknie to opisałeś, nie dziwie się ludziom że do ciebie pisali na priv, ja sam też łyknąłem bajere jak pelikan. :D
dlaczego wrzuciłeś mnie do tego samego worka co innych


tak jak pisałem:

nie jestem w stanie powiedzieć ile z osób, które napisały komentarz do wpisu, zorientowało się w żarcie (mam nadzieję, że 95%) i tylko udawały i starały się podbijać wiarygodność owego wpisu


więc nie mam pojecia kto łyknął, stąd nicki na screenach są zamazane
@teraflu_zatoki: publiczny blockchain zawsze będzie związany ze spekulacją. Dlaczego? Każdy publiczny blockchain musi być tak zaprojektowany, by ludziom opłacało się posiadać wezły danej sieci i otrzymywać za to tokeny. Tokeny te muszą mieć wartość. Bez scentralizowanych jednostek nie da się ustalić stałej ceny. Zdecentralizowany wolny rynek może wyznaczyć postrzegalna wartość tokena, ale ta cena będzie wolna. Będzie rosła i spadała.

Jeżeli coś ma takie cechy, to jest to aktywo spekulacyjne. Kropka.