Wpis z mikrobloga

A wiec tak. Pisze sobie "Live Chat" i mam maly problem. Wiadomosci przechowywane sa w pliku zwyklym, txt, nie w bazie, bo to tylko na pokaz, chociaz to bez znaczenia. Mam okno, w ktorym skrypt php wyswietla wiadomosci z pliku a jQuery odswieza to okno co sekunde. Nizej mam formularz do wysylania wiadomosci i skrypt php ktory to zapisuje do pliku. Moj problem: jak zrobic, zeby strona "nie reagowala" na submit, znaczy sie zeby wiadomosc sie wyslala i zapisala, ale zeby cala strona sie nie przeladowywala? Jakies rady? Czy trzeba by zrobic zamiast pliku baze danych? Pewnie cos w AJAXie, a tego dopiero zaczynam sie uczyc, wiec licze na jakies wskazowki.

#webdev #programowanie #javascript #jquery #ajax #php
  • 13
@Kapik: jquery to zlo :-P chociaż do sklejania na szybko przy nauce się nada. Ale jak już coś większego robić to zacznij od react/angular (tylko nie angularjs - to już przestarzałe). Ew. Możesz kawalkami to co wspiera framework spa, tj. Databinding (knockot), routing, promisy. Ps. Nie wiem czy nauka php ma sens, nowe projekty raczej nie w tym są robione, ale aż tak rynku nie śledzę dla php. Wiem tylko tyle
@Kapik: Nie potrzebujesz formularza. Wystarczy samo textarea (albo input) + span udający button z wpiętym onclick.

No i keypress z 13 możesz też zrobić, będzie szybsze w obsłudze.
@dpietrek: jquery nadaje sie do podstawowych rzeczy, jak pobranie wartosci czy tam animacji w js. I o ile potrafi wiecej ciezko w tym zrobic cos co nadaje sie do utrzymania, a wieksze apki takie powinny byc. Jak sie uczysz to nie boj sie probowac z angularem, podstawy sa proste i ma duzo przykładów
@nilphilus: php uczylem sie dawniej w szkole, jakis czas temu troche sobie odswiezylem i tyle :P teraz wlasnie czas na angular/react chyba do nauki.

@Jurigag: no ja wiem ze to nie do konca dobrze wszystko, pisze po prostu w czym umiem poki co, jako tako dziala i o to mi chodzilo. Teraz dalsza nauka :)