Wpis z mikrobloga

Mirki z #astronomia, jaką lornetkę polecacie kupić do amatorskich obserwacji nieba która jednocześnie będzie na tyle mobilna (nie ogromna i nie zbyt ciężka) żeby od biedy móc ją zabrać na dłuższe przechadzki i obserwować przyrodę? Zależy mi na czymś do około 500 zł.
  • 8
@baloth: 2 najtańsze, warte swojej ceny lornetki, to tzw. "lidletka", czyli lornetka Bresser 10x50 dostępna w lidlu za 100zł ( nie mylić z lornetką z zoomem, nie wartej zakupu), oraz Nikon Action 10x50 za 329zł. Posiadam obie, są świetne, nic lepszego w tej cenie nie kupisz. Te polecam, z droższych nie doradzę, bo nigdy się nie interesowałem.
@baloth: Nie jestem na bieżąco ale mogę się wypowiedzieć o Nikon Action EX 12x50 CF. Kupiłem w podobnych jak Ty celach, wtedy w granicach 600 zł. Generalnie całkiem porzadna lornetka i nadaje się również do spoglądania w niebo. Zoom 12x to jest taka granica dla trzymania w ręku. W zasadzie jakiś księżyc czy coś to najlepiej ze statywu, bo nie jest łatwo utrzymać stabilnie. Generalnie ciężko pogodzić astro i jakieś różne