Wpis z mikrobloga

Historia marki Patek Philippe.

1 maja 1839 dwóch imigrantów z Polski – Antoni Patek (brał udział w powstaniu listopadowym, był dwukrotnie ranny, awansował do stopnia podporucznika i został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari; po upadku powstania musiał udać się na emigrację) i Franciszek Czapek (zegarmistrz) założyli firmę „Patek, Czapek & Cie” w Genewie. Zanim Patek nawiązał współpracę z Czapkiem kupował gotowe mechanizmy zegarków i – wykorzystując swój talent malarski – oprawiał je w ozdobne koperty i sprzedawał z zyskiem. Ich wspólna firma wytwarzała zegarki o wysokiej precyzji mechanizmu na zamówienie m.in. dla polskich emigrantów, a także patriotów w kraju. Były to zegarki kieszonkowe, których koperty ozdabiano miniaturami i napisami o treściach patriotycznych i religijnych.

W 1844 roku Patek spotkał się z francuskim inżynierem, Adrien Philippe w Paryżu, gdzie ten ostatni przedstawił pionierski mechanizm naciągowy z koronką, dzięki któremu nie potrzeba już było używać kluczyka do nakręcania zegarka. W 1845 roku Franciszek Czapek zdecydował się opuścić firmę i kontynuować działalność samodzielnie, firma wówczas zmieniła nazwę na „Patek & Cie”. W 1851 roku Adrien Philippe oficjalnie związał się ze spółką, wówczas ponownie zmieniono nazwę na „Patek Philippe & Cie”. W 1851 roku na wystawie światowej w Londynie firma odniosła spektakularny sukces, firma Polaka otrzymała złoty medal za swoje wyroby. Na dodatek królowa brytyjska Wiktoria kupiła zegarek Patek Philippe i odtąd nosiła go jako broszkę przy sukni. Patka nabył również książę Albert i zamówiła królowa duńska Luiza na prezent dla męża Christiana IX z okazji 25. rocznicy ślubu. Do grona klientów firmy dołączali możni tego świata: papież Pius IX (1867), książę egipski Hussein Kamal (1884), król Włoch Wiktor Emanuel III (1897) i wielu innych władców. Spowodowało to, że zegarki zyskały miano króla wśród marek i marki królów.

Sukcesy swe firma Patek Philippe uzyskiwała dzięki przestrzeganiu następujących zasad Antoniego Patka: jakość produkowanych zegarków musi być utrzymywana na najwyższym możliwym do osiągnięcia poziomie; trzeba umieć wprowadzać nowe wynalazki i rozwiązania konstrukcyjne, które pozwolą uzyskać przewagę techniczną nad konkurencją. Zgon założyciela firmy spowodował konieczność reorganizacji, co zostało dokonane 23 lipca 1877 roku. W skład spółki weszli dodatkowo Antoine Benassy – zięć A. Philippe’a i syn założyciela domu, Leon Pateck. Wkrótce Philippe wciągnął do niej także swojego syna Emila.

W 1901 roku po raz kolejny zmieniono nazwę firmy na „Ancienne Manufacture d’Horlogerie Patek Philippe & Cie, S.A”. W roku 1932 firma została wykupiona przez braci Karola i Jeana Sternów. Od tego czasu do dnia dzisiejszego firma nosi nazwę „Patek Philippe SA”. W 2009 prezesem firmy został Thierry Stern (czwarte pokolenie rodziny Sternów), zaś jego ojciec Philippe Stern prezesem honorowym.

Za wiki [https://pl.wikipedia.org/wiki/Patek_Philippe]

#zegarki #ciekawostkihistoryczne #polska
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach