Wpis z mikrobloga

@farmaceut: > powiem wiecej - zobacz sobie, we wzorach jaki jest wzor na pochodna z e^x :V
@kickli:
(e^x)' = e^x :v
Wytłumaczyłby mi ktoś jak to zrobić od początku do końca? Dzisiaj już dużo materiału nagoniłem i tylko to mi zostało. Niestety e-trapez tej kwestii nie poruszył a w necie nic nie mogę znaleźć więc troche nie wiem co począć xD
@farmaceut: To chyba brakuje mi tej lekcji z e-trapezu ;-;
No to będzie tak wyglądać:
exp(ln√(1-x)) = e^(ln√(1-x)) - i teraz liczę tylko pochodzą z ln√(1-x) i wynikiem będzie e do potęgi pochodnej, która mi wyszła z tego logarytmu naturalnego?
@farmaceut: same wyniki znam, umiem w wolframa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chodzi mi o sposób na obliczenie tych pochodnych. Po za tym wpisałeś tutaj logarytm a nie logarytm naturalny (chyba, że to nie ma różnicy ale wtedy nie wiem po co ln istnieje).

@wonsz_smieszek: Ogarnięte, dzięki. Miałem zły tok myślenia bo wyliczyłem najpierw pochodną z ln(1/x) a potem z tego co mi z tej pochodnej wyszło
@wonsz_smieszek:

W tym przykładzie pewnie zapomniałeś o pomnożeniu przez pochodną funkcji wewnętrznej.


Tzn ;-;? W poprzednim przykładzie tego nie było a w zasadzie różnią się one tylko argumentem dla logarytmu naturalnego więc myślałem, że mam zrobić analogicznie.
@wonsz_smieszek:
No to było tak od razu xD

f(x) = exp(ln√(1-x)) = e^ln(√(1-x)) = √(1-x)

u = 1-x
u' = (1)' - (x)' = 0 - 1 = -1
f'(x) = (√(1-x))' * (-1) = -(1/(2√(1-x)))

Tylko dlaczego ln(√(1-x)) traktuje jako funkcje złożoną a ln(1/x) już nie? Bo właśnie przez to był problem.